szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Félő, hogy a gyógyszeripar a cukorgyártás sorsára jut, vagyis Magyarországon elhal a kutatás-fejlesztés és a termelés - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Bosch Erik. A Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a rossz helyzet ellenére a cég fenntartja a termelést és a kutatás-fejlesztést is Magyarországon, de a bevételkiesést valahogy kompenzálnia kell.

A termelést és a kutatás-fejlesztést is szükséges fenntartani Magyarországon a gazdasági nehézségek és annak ellenére, hogy a hazai adóterhek messze nagyobbak az európai átlagnál - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója.

Bár a Richter árbevételének csupán a 12 százaléka származik Magyarországról, nagyon szomorú, hogy a hazai piacon a legrosszabb a helyzet - fogalmazott. Ami a cég idei várakozásait illeti, ezzel kapcsolatban elmondta: már eleve úgy ítélték meg, hogy a magyarországi helyzet rossz a gyógyszeripar szempontjából - és azóta még jelentősen romlott is, hiszen növekedtek a befizetendő adók. A különadó a Richter esetében 4,1 milliárdos többletkiadást jelent éves szinten - emlékeztetett.

Bogsch Erik úgy véli, hogy a magyarországi intézkedések rendkívül károsak nemcsak a Richter, hanem az összes, az országban gyártással, kutatással-fejlesztéssel foglalkozó cég számára. Mint mondta, annak idején érveltek a különadó ellen, voltak alternatív javaslataik is, és "nagyon szomorú, hogy az egészségügyi államtitkárság ezekből egyáltalán semmit nem vett figyelembe" - fogalmazott. Elmondása szerint ráadásul egyelőre az intézkedések elsősorban a magyarországi gyártókat sújtották. "Egy hasonlattal élve, félő, hogy a gyógyszeripar a cukorgyártás sorsára jut, vagyis Magyarországon elhal a kutatás-fejlesztés és a termelés" - tette hozzá.

Túry Gergely

Bogsch Erik emlékeztetett: az a normális, ha egy cég a hazai eredményből finanszírozza a külföldi terjeszkedést - ez a Richter esetébe éppen fordítva van. A külföldi nyereséget hozzák haza, miközben a hazai működése most már veszteséges lesz. "Ez a helyzet abszurd".

A betegeknek is elkerülhetetlenül nagyobb terheket kell vállalniuk, vélekedett, a gyógyszergyárak ugyanis már elérték ebben a tekintetben a maximumot. Ráadásul közben az adófizetők pénze, körülbelül a gyógyszertámogatás 70 százaléka, olyan importtermékekre megy el, amelyek mögött szinte semmilyen magyarországi tevékenység nincsen. Ez azt jelenti, hogy 250 milliárd forint kiáramlik az országból - hangsúlyozta Bogsch Erik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!