Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Magyarország számára elégséges lenne egy 5-10 milliárd eurós elővigyázatossági IMF/EU-hitelkeret a piacok megnyugtatásához - közölték a Morgan Stanley elemzői pénteken.
Magyarország tartalékpozíciója most "sokkal kényelmesebb", mint 2008-ban volt, még akkor is, ha a jelenlegi tartalékokból valamennyit felhasználnak a valutaalappal és az EU-val szembeni adósságok törlesztésére - közölték a Morgan Stanley bankcsoport londoni elemzőrészlegének közgazdászai befektetők számára összeállított helyzetértékelésükben.
A ház közgazdászai szerint a magyar döntéshozók "most már reálisabb és konstruktívabb" véleményeket hangoztatnak az IMF-segítség várható mibenlétéről. A Morgan Stanley elemzői e véleményük alátámasztására felidézik Matolcsy György minapi nyilatkozatát. A nemzetgazdasági miniszter a vezető közgazdászokkal tartott múlt heti egyeztetés után azt mondta, hogy a magyar kormány szeretett volna egy rugalmas hitelkeret-megállapodást elérni, "ezt azonban úgy tűnik, nem tudjuk megcélozni". Hangsúlyozta: az elővigyázatossági és a készenléti megállapodás közül a magyar kormány a rugalmasabbat szeretné elérni a tárgyalásokon.
A Morgan Stanley londoni elemzőinek pénteki értékelése szerint "ez reálisabb alapállás", mint a feltételek nélküli IMF-segítségnyújtást előtérbe helyező korábbi álláspont. A ház a pénteki elemzésben közölte, hogy felülvizsgálta a magyar jegybank további kamatpályára adott előrejelzését, és most már 7,00 százalékos MNB-alapkamatot vár az idei év végére. A Morgan Stanley eddig azt jósolta, hogy 2011 végén a legutóbbi kamatemeléssel elért 6,50 százalékon marad az MNB-kamatszint. A cég 2012 elejére további, összesen 0,75 százalékpontos kamatemelést vár, de megerősítette azt a nézetét is, hogy csak a forint elleni "nagyon jelentős roham" esetén tudna elképzelni egyszerre végrehajtott nagyarányú, például 1,00 százalékpontos kamatemelést.
A Morgan Stanley azt is valószínűsítette, hogy amint az IMF-megállapodás megszületik, "és/vagy a kockázati összkép javul", az MNB fokozatosan visszafordítja a kamatemeléseket. Az elemzők ennek alapján 2012 végére 6,25 százalékos MNB-alapkamatot jósolnak.
A hét eleji fél százalékpontos MNB-kamatemelés után több más nagy citybeli befektetési és elemzőcég is hasonló további magyar jegybanki kamatpályát valószínűsített. A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzői azt jósolták, hogy az MNB ezután lépésről lépésre, alkalmanként mérsékelt ütemben emel tovább, és közben figyeli a piaci reakciót. A GS londoni közgazdászai közölték: mivel nem várják az euróövezeti válság "nagyon rövid időn belüli" megoldását, és arra sem számítanak, hogy a magyar kormány és az IMF tárgyalásai gyors megállapodást hoznak, várakozásuk szerint a forintra és a helyi piaci hozamokra nehezedő nyomás még további 1,50-2,00 százalékpontos kamatemelésre fogja késztetni az MNB-t, és az alapkamat 2012 első negyedének végére így elérheti a 8,00 százalékot. A Goldman Sachs elemzőinek előrejelzési forgatókönyve is azzal számol ugyanakkor, hogy a monetáris tanács 2012 közepétől elkezdi teljes mértékben visszafordítani a kamatemeléseket, amint létrejön az egyezség az IMF-fel, és ez stabilizálja az árfolyamokat.
A JP Morgan bankcsoport londoni felzárkózó piaci közgazdászai is azt közölték az MNB-kamatemelés utáni kommentárjukban, hogy bár decemberre újabb 0,50 százalékpontos emelést várnak, azonban szerintük ha Magyarország a jövő év elején megkapja a valutaalap védőhálóját - amit a cég valószínűsít -, ez lehetőséget teremthet az MNB-nek a kamatemelések visszafordítására 2012 vége felé. A JP Morgan ennek alapján 2012 végéig 6,00 százalékra visszasüllyedő MNB-alapkamatot jósol.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.