szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Évi fix 7,5 százalékos kamattal értékesít féléves kincstárjegyet a lakosság részére az Államadósság Kezelő Központ Zrt. május első hetében.

Az új, 10 ezer forint névértékű papírok első sorozatát május 2-4. között jegyezhetik kizárólag belföldi természetes személyek - közölte az ÁKK kedden. A felajánlott mennyiség 10 milliárd forint.

A természetes személyek számára kínált állampapírok legrövidebb futamideje egy év volt mostanáig. A féléves kincstárjegy bevezetésével a kormány a lakossági állampapír-állomány növelését célozza. 

A féléves kincstárjegy első sorozatának lejárata 2012. november 7., ekkor fizetik ki a névértéket és a kamatot a tulajdonosnak. 

A konstrukció hasonló a kamatozó kincstárjegyhez, amelyet egyéves futamidővel, szintén fix kamattal, hetente értékesít az államkincstár. A kamatozó kincstárjegyből kedden 2 milliárd forintnyit ajánlott fel az ÁKK. Ezeket évi fix 8 százalékos kamattal lehet megvásárolni szintén május 2. és 4. között. A papírok lejárata 2013. május 8.

Mind a féléves kincstárjegy, mind a kamatozó kincstárjegy kibocsátásából befolyó összeg a központi költségvetés hiányának részbeni finanszírozására, valamint a lejáró államadósság megújítására szolgál.

Az ÁKK hétfőn közölte, hogy az idén márciusban 30,8 milliárd forinttal növekedett a lakosságnak szánt állampapírok állománya, az első negyedévben pedig összesen 45,2 milliárd forinttal. Ezzel az első negyedév végére a kifejezetten a lakosságnak szánt állampapírok állománya 519 milliárd forintra emelkedett.

Az ÁKK adatai szerint márciusban a kamatozó kincstárjegyek állományának növekedése volt kiemelkedő, amely közel 17 milliárd forintos többletet mutat az előző havihoz képest. Az egy- és kétéves kincstári takarékjegyek állománya 5,6 milliárd, a közkedvelt inflációkövető Prémium államkötvények lakossági kézben lévő mennyisége 8,2 milliárd forinttal nőtt az év harmadik hónapjában.

Az első három hónap 45,2 milliárd forintos növekményéből a kamatozó kincstárjegyek 25,3 milliárd, az inflációkövető Prémium Magyar Államkötvény 10,3 milliárd, míg az egy- és kétéves kincstári takarékjegyek együttesen 9,6 milliárd forinttal részesedtek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!