szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Orbán Viktor szokásos péntek reggeli rádióinterjújában egyebek mellett a brüsszeli döntésekről és a varsói tárgyalásokról is beszélt. A kormányfő szerint az IMF-fel gyorsak lesznek a tárgyalások, és Magyarországnak nem pénzre, hanem biztonsági hálóra van szüksége. A kormányátalakítással kapcsolatban azt mondta, vannak már döntések, de még nem nyilvánosak.

"Gyors tárgyalásokban vagyunk érdekeltek" - jelentette ki Orbán Viktor az MR1-Kossuth Rádiónak adott péntek reggeli interjújában. A miniszterelnök hozzátette, az IMF-tárgyalások eleje lesz a legizgalmasabbb, mert az ország helyzetét tekintve eltérő a kormány és az IMF helyzetértékelése.

A kormányfő szerint Magyarországnak rendelkezésére áll az a pénz, ami az ország biztonságos működtetéséhez kell, megismételte, hogy nem akarnak lehívni hitelt, "csak egy nyilatkozatot kérünk, hogy ha az EU kötvénypiacán problémák lennének, ami kihatna ránk is, akkor legyen egy biztonsági háló". Az IMF azt gondolja, hogy az országnak ténylegesen kell ez a pénz, de szerintünk megvan - tette hozzá a kormányfő.

MTI / Kollányi Péter

"Az IMF a mi barátunk" - hangsúlyozta a kormányfő a riporter felvetésére, hogy az IMF azért ad pénzt, hogy beleszólhasson a tagállamok belügyeibe. "Ez egy rosszindulatú értelmezés" - mondta ezzel kapcsolatban Orbán, aki szerint az IMF egy bank, ami pénzt ad kölcsön a tagállamoknak, és ésszerű magatartás, hogy látni akarják azokat a feltételeket, amiknek teljesülésekor ezek az országok vissza is tudják fizetni a kölcsönadott pénzt.

Konvergenciaprogram

A konvergenciaprogrammal kapcsolatban azt mondta, a kormány hónapok óta reszelgeti, alakítja, vitázik róla, és az Európai Bizottság május 11-én egy közbülső értékelést tart, június 22-én pedig dönt, hogy elfogadja-e. Orbán szerint minden feltétel megvan, hogy Magyarországot a siker országaként emlegessék onnantól kezdve.

Az Európai Bizottság által kért törvénymódosítások már a magyar parlament előtt vannak, tárgyaljuk, hamarosan döntést is hozunk róluk - jelentette ki Orbán.  A jegybanktörvénnyel kapcsolatban azt mondta, hogy azt kellett megértetnie José Manuel Barroso EB-elnökkel, hogy az nem érinti a jegybankelnök függetlenségét.

Kifejtette: a PSZÁF-hez és az MNB-hez hasonló szervezeteket a legtöbb helyen összevonják, Magyarországon is ezt akarták tenni, de az EB az összevonás módját kifogásolja, mert szerintük ezzel sérül a jegybankelnök függetlensége. "Világossá tettem, hogy nem ez a szándék" - jelentette ki Orbán, aki "nem ragaszkodik az összevonáshoz", ha ez a gátja a Brüsszellel való megegyezésnek.

Nem engednek

Orbán újra hangsúlyozta: a jegybankelnök esküjével és a fizetésével kapcsolatban nem volt hajlandó engedi, ezt Brüsszel tudomásul vette, bár még kedden, a Barrosóval való találkozóján is vita volt erről.

Orbán szerint a Barrosóval való találkozásakor "nem ellenfelek ültek egymással szemben", hiszen Magyarország EU-tag, Barroso pedig "nem a főnökünk", partnerek vagyunk. A kormányfő szerint azért figyel annyira ránk az Európai Bizottság, mert az ország gyors átalakuláson megy keresztül és a "mi magatartásunk jelentősen eltér a többi tagállamétól".

AP / Yves Logghe

"Sok a vacakolás, mert az EU testületeit, az Európai Bizottságot olyan időszakban fejlesztették fel a mai szintjére, amikor jól mentek a dolgok az EU-ban, amikor még nem volt ilyen gyors a világ" - jelentette ki Orbán, aki szerint azonban a világ megváltozott, az EU pedig "hátrafelé halad", és most gyorsabb döntéshozatalra van szükség.

A bírák nyugdíjazásának ügyéről azt mondta: ő végig azt az álláspontot próbálta érvényesíteni és "úgy tűnik, sikerrel képviselni", hogy "mi nem vonunk vissza, nem függesztünk fel, nem változtatunk meg semmit". Az ügy szerinte "nem igazszágszolgáltatási kérdés".

Kerülték a forró témákat Ficóval

A Robert Fico szlovák kormányfővel való csütörtöki egyeztetéséről azt mondta: a "forró kérdéseket érdemben nem vitatták meg". "Két, a jövőről világos elképzelésekkel rendelkező vezető ült le tegnap" - tette hozzá Orbán, aki szerint felmerült az állampolgárság ügye is, de az ilyen kényes témákban való megegyezéshez előbb közös sikerek kellenek, például hidak, utak építése és az energetikai együttműködés, és ezután lehet a forró ügyeket megvitatni.

MTI / PAP / Pawel Supernak

Azzal kapcsolatban, hogy csütörtökön Varsóban a kínai kormányfővel is egy asztalnál ült, azt mondta, ő maga már ellenzékben is nyitott volt a Kelet felé és mára Magyarország végrehajtott egy keleti nyitást. "Keleti szél fúj" - hangsúlyozta Orbán, aki szerint senki sem lehet sikeres a Kelettel való együttműködés nélkül. Elmondta: még az idén Pekingbe várják, és a magyar kormány munkával tölti a május elsejét, mert a leendő kínai miniszterelnök Budapestre jön, hogy konkrét gazdasági együttműködésekről tárgyaljanak.

A kormányátalakítás terveiről Orbán Viktor nem volt hajlandó konkrétumot mondani, de jelezte, születtek már döntések, csak még nem nyilvánosak. "A kormányátalakítás lehetősége és felelőssége a miniszterelnökre tartozik" - jelentette ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!