szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Délkelet-Európa egyik legnagyobb vegyipari cégének, a román Oltchimnak a privatizációján az ország egyik helyi iparmágnása nyert, ám úgy tűnik, hogy nincs elegendő pénze megvenni a céget. Sajtójelentések szerint Dan Diaconescu csak politikai pályájának egyengetésére használta a megmérettetést.

Szeptember 21-én az újságíróból lett román iparmágnás, Dan Diaconescu nyerte meg Délkelet-Európa egyik legnagyobb vállalatának, az Oltchimnak a privatizációját. A nyertes vállalkozó 203 millió lejt, vagyis 45 millió eurót ajánlott a cég 54 százalékáért, ám lehet, hogy nincs is ennyi pénze, így elúszhat a vegyipari vállalat megvásárlása - írja a Financial Times feltörekvő piacaival foglalkozó blog, a beyondbrics. A 700 millió eurós adósságot felhalmazó céget a román állam az EU-IMF-hitel feltételei között lefektetett privatizációs program keretében adja el. A román nagyvállalkozó egy német céget utasított maga mögé.

A privatizáció után pár nappal Victor Ponta miniszterelnök bejelentette, hogy Diaconescu nem rendelkezik a megfelelő pénzmennyiséggel a vállalat megvásárlásához. Ha a nagyvállalkozó hétfő estig nem tud fizetni, akkor úra ki kell írni a privatizációs tendert. Az Oltchim a hatalmas méretű felhalmozott adóssága következtében már augusztus óta nem termel.

Egyes elemzők szerint Diaconescu ajánlatát rosszul állították össze, kevés figyelmet fordítva a vállalat adósságának rendezésére. Emellett az is elképzelhető, hogy a nagyvállalkozó egy külföldi céggel a háttérben ment neki a privatizációs eljárásnak, vagy szimplán csak politikai hírverést szeretett volna csapni pártjának (PPDD), mellyel a decemberi parlamenti választásokon először méretteti meg magát.

Az ügy árnyékot vethet az egész román privatizációra, mivel több, még állami tulajdonban lévő veszteséges céget is el kellene adni az IMF-EU megállapodás értelmében. Ilyen például a Tarom légitársaság, a CFR Marfa vasúti teherfuvarozó, vagy a Posta Romana is. A fentiek tükrében a külföldi befektetők így elképzelhető, hogy kétszer is meggondolják, induljanak-e bármilyen román privatizációs tenderen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!