szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az utolsó etaphoz érkezhet ma a szakszervezetek és a munkáltatók közötti bértárgyalás, a jövő évi minimálbérről történő megegyezés kétséges, nem kizárt, hogy Orbán Viktor miniszterelnök mondja majd ki az utolsó szót. A döntés nemcsak a 300 ezer, ténylegesen minimálbérre bejelentett munkavállaló helyzetét befolyásolhatja, hanem például a béren kívüli juttatások értékhatárát is.

Akár egymillió munkavállaló helyzetét is befolyásolhatja, hogy mekkora lesz a minimálbér összege - írja a penzcentrum.hu. Tavaly összesen 448 ezer magánszemély tüntetett fel egész évre vonatkozóan a minimálbér alatti munkabért az adójóváírásnál megjelölt jogosultsági hónapok alapján, közülök 420 ezren mutattak ki adóbevallásukban 12 hónap alatt megszerzett, a minimálbért nem meghaladó összegű bérjövedelmet. A ténylegesen minimálbéren foglalkoztatottak száma ennél ugyanakkor alacsonyabb, 300 ezer fő körüli lehet.

Közvetve ugyanakkor további több százezer munkavállalót érinthet a minimálbér változása. Számos, kedvezményesen adózó béren kívül juttatás maximumösszege is a minimálbérhez igazodik. Például tanulónként legfeljebb a minimálbér 30 százalékának megfelelő összegben lehet béren kívüli juttatásként iskolakezdési támogatást adni. A minimálbér összege befolyásolja a maximálisan adható táppénz összegét is.

Az eddig megjelent hírek szerint nagy az esélye annak, hogy nem sikerül megállapodniuk a munkáltatóknak és a szakszervezeteknek a legkisebb munkabér összegéről. A munkavállalók azt szeretnék elérni, hogy a 2013-as minimálbér a jövő évre várt infláció mértékével, 5,2 százalékkal emelkedjen. Ez azt jelentené, hogy a jelenleg bruttó 93 ezer forintos legkisebb bér 98 ezer, a 108 ezer forintos garantált bérminimum pedig 113 500-114 000 forintra növekedne.

A munkáltatók a jelenlegi gazdasági helyzetben ugyanakkor legfeljebb 2,5 százalékos általános növelést tudnának elképzelni. Sajtóhírek szerint a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma meghívója szerint Orbán Viktor miniszterelnök is részt vesz a mai egyeztetésen. A kormány állítólag hajlik az 5,2 százalékos emelésre, mivel így elmondhatná, hogy a legalacsonyabb keresetűeknek kedvez, másrészt a költségvetés is többletbevételekhez jutna a magasabb adó- és járulékbevételekből.

Ugyanakkor amennyiben a kormány engedett volna az egykulcsos szja-ból, és a minimálbér összegéig nagyjából 12 százalékos adót vezetett volna be, akkor nem kellene tovább növelni a bruttó minimálbért, illetve a garantált bérminimumot. Enélkül is havonta 4, illetve 5 ezer forinttal több maradna belőle a dolgozók zsebében, emellett pedig a reálértékük is növekedne.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!