szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megtaláltuk a kínai cégtulajdonosokat, akiktől legalább félmilliárd forintot rabolhattak el, ők mégsem akarnak segíteni a rendőröknek. Nagy ruházati boltjuk van (ahol vásároltunk is), de papíron öt éve veszteségesek, tavaly és tavalyelőtt egy fillér forgalmuk sem volt. Az egyik üzlettárs tagadja, hogy ismerné a társát, és azt is, hogy a cégének ott lenne a székhelye, ahol be van jegyezve. Úgy hírlik, a rablás csak az első figyelmeztetés, ha nem fizetnek februárig, nem ússzák meg ép bőrrel, nem csoda, hogy rejtőzködnek.

"Micsoda butaság ez, a bolt tulajdonosa egy másik lakóparkban lakik, nem itt, hiába is hajtogatják a környékbeliek, hogy a mi üzletvezetőnk az egyik itteni panelházban él" – magyarázza az egyik eladó hölgy a főváros 17. kerületében, a Pesti út 35. alatt található, sokemeletes panelházak által körülvett kínai áruházban. Állítja: nem a bolt tulajdonosát rabolták ki. A tagadásra ráerősít – tört magyarsággal – a pultban álló kínai férfi is. "Hol van itt annyi pénz? Ugyan már!" – hajtogatja.

A kínai áruház, az ezt üzemeltető vállalkozáshoz köthető üzletembereket rabolhattak ki
hvg.hu

Azt az áruházat kerestük fel, amelyik a híradásokban azokon a képeken szerepelt, amelyek egy autós üldözésbe torkolló, lövöldözésig fajult pénzrablásról szóltak. Még szeptember végén raboltak ki két kínai kereskedőt Budapest 17. kerületében, az első hírek szerint csaknem félmilliárd forint volt náluk, később – meg nem erősített hírként – háromszor ennyi pénz elrablásáról lehetett hallani. Azóta néma csend. De nem csak ez teszi furcsává az esetet. A kiraboltak nem is akarták jelenteni a pénz elvitelét a rendőrségnek, ám a lövöldözés miatt, illetve amikor a rablás – és az áruház – helyszínétől pár saroknyira árokba hajtottak a támadóikat üldözőbe vevő kereskedők, már nem lehetett elkerülni, hogy a rendőrség is értesüljön az ügyről. Ami eddig kiszivárgott: a kirabolt kínaiak nem szívesen működnek együtt a rendőrséggel.

Próbavásárlás

Ha már ott voltunk, vettünk valamit, csak azért, hogy blokkot kapjunk. Azon rajta kell lennie a cég nevének – mert a cégadatbázis szerint a Pesti út 35. szám alatt nincs egyetlen vállalkozásnak sem üzlete, hiába is láttuk a saját szemünkkel, hogy van, "Kínai Áruház"-felirat virít rajta.

Itt a blokk.

A nyugta tetején a cégnév és a cég címe
hvg.hu

A környéken mindenki, aki ismeri a tulajdonosokat (és hát van pár kis üzlet a sűrűn lakott, lakótelepi részen) állítja: csak tagadják az üzletben dolgozók a rablás tényét. Azt mondják, ők jól ismerik a tulajdonosokat, egyikőjük az üzlet melletti lakótelepen lakik, a másik egy másik kerületben, a Helikopter lakóparkban. Igaz, azok, akikkel beszéltünk, úgy tudják, átmenetileg szállodába költözött a két kínai üzletember, mert fél.

A tagadás – ha igazuk van a szomszédoknak - nem meglepő, tekintve, hogy az adóhatóság is érdeklődni kezdett a rablás után az ügyvezetők iránt. Érdekessé vált ugyanis ott is, hogy vajon miből lehetett fél vagy másfél milliárd forintnyi euró a két férfinál, hisz a ruházati üzletből ez több mint busás haszon lenne: Meg azután amúgy is gyanús, ha egy vállalkozó ennyi készpénzt visz magával – még akkor is, ha a hírek szerint a kínaiak áruért mentek volna.

A hvg.hu rendőrségi és más forrásai – nem hivatalosan – megerősítették a helyiek elbeszélését, szerintük valóban a Pesti út 35. szám alatt üzemeltetett kínai bolthoz kapcsolható üzletemberekre támadtak rá. Az áldozatok azonban teljesen eltűntek a rendőrség látóköréből. Megkerestük a rendőrséget hivatalosan is, amint megérkezik a válaszuk, cikkünket kiegészítjük.

Most már a NAV is érdeklődni kezdett

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) gyanakvása érthetővé vált akkor is, amikor utánanéztünk a blokkon szereplő vállalkozásnak, a Kaierlai Sport Goods (Hungary) Kft.-nek a cégadatbázisban. Azt találtuk ugyanis, hogy a cégnek a bevallása szerint tavaly és tavalyelőtt egy fillér bevétele sem volt. Öt éve még 200 millió forint feletti árbevételt tudott felmutatni, azóta viszont – papíron mindenképpen – drasztikusan esik a forgalom. A 2009-es nyereséges év után, 2010-ben csaknem 5, az utána levő három esztendőben bő 1-1 millió forintos veszteség jelent meg. Ekkor ugyanis felvetődik a kérdés: ha évről évre veszteséges egy ruhabolt – arról nem is beszélve, hogy láthatóan van forgalma, árusítóterülete szemmérték alapján 200 négyzetméter is lehet, és a ruhától a kiegészítőn át pénztárcáig mindent kapni –, akkor miért nem zár be.

Az más kérdés: vajon az adóhatóság mit látott eddig a cég működéséből? A cégiratok alapján az adóhatóság csak egyszer, 2011-ben rendelt el végrehajtást a cégnél (annak összege és oka nem derül ki a cégadatbázisból), de ennyi, másnak nincs nyoma a nyilvános adatokban. (Az adóhatóságot is megkérdeztük információnkról, amint válaszol, azt is közöljük.)

Nem tud semmit, nem hallott semmit

Elmentünk a cég székhelyeként feltüntetett, VII. kerületi, Rottenbiller utca 4. szám alá. A vállalkozás címének az A épület 2. emelet 16. van megadva, ott lényegében egy irodát találtunk, amely könyveléssel, könyvvizsgálattal, adótanácsadással foglalkozik, ahova – a postaláda tanúsága szerint is – közel egytucatnyi kínai hátterű cégnek a levelei futnak be. A könyvelő iroda a Hungary Xinbu Kft.

A postaládáról itt egy fotó.

Ott a Rottenbiller 4. szám alatti egyik postaládán a cég neve (második oszlop), és mellette több mint egytucatnyi kínai hátterűnek tűnő
hvg.hu

Két személyt találtunk az irodában, elismerték, hogy a keresett cég itt van bejegyezve, levelei ide érkeznek, de bővebb felvilágosítást nem tudtak adni. Állításuk szerint nem tudták, hogy a keresett cég ügyvezetőit rabolták-e ki pár héttel korábban. Kértük, hogy az irodát üzemeltető főnökükkel beszélhessünk, de a beosztottak állították, nincs benn, telefonszámát nem adták ki. Egy másik nap is érdeklődtünk, ugyanilyen forgatókönyv alapján ráztak le minket.

Az épületen kívül látható egy tábla, azon is a könyvelő cég neve van feltüntetve.

A Kaierlai Sport Goods Hungary Kft. címén - és a postaládán levőkén is - egy másik kínai cég is van - igazából oda mennek a levelek
hvg.hu

Nemcsak a Kaierlai, hanem a Hungary Xinbu Kft. adatai sem mindennapiak a működő vállalkozások világában. A megalakítása óta eltelt, 2009-2013. közötti öt évben papíron csak egyetlen esztendőben, 2011-ben volt forgalma (akkor is csak alig több mint 800 ezer forint), négyben pedig nulla forint nettó árbevételt tüntet fel a könyvelő cég. Az első évben nulla forint eredményt ért el, három évben – abban is, amikor volt bevétele – veszteséget termelt, de 2013-ban – amikor nulla forint árbevétele volt – 340 ezer forint nyereséget mutat fel adózás előtt.

Az üzlettárs letagadja, hogy ismeri a társát

A Kaierlai Sport Goods Hungary Kft.-nek most két tulajdonosa van, akik ügyvezetők is egyben, kínaiak. Felhívtuk őket. A lakcíme szerint veszprémi S. D. nagyon tört magyarsággal annyit mondott, hogy a pesti üzlet ügyében kérdezzük tulajdonostársát, és megadta a mobilszámát.

H. Q.-hoz így sikerült eljutnunk, de telefonját nem ő vette fel, hanem valaki más, aki alig beszélt magyarul. Elmondtuk neki, miért szeretnénk beszélni H. Q.-val, pár perc múlva visszahívtak. Egy harmadik, magyarul már jól értővel beszéltünk, H. Q.-t a főnökeként említette. Ő tolmácsolta kérdéseinket az állítólag mellette álló H. Q.-nak. A tolmács azt közölte kérdéseinkre, hogy H. Q. nem ismeri azokat, akiket kiraboltak. Biztos, valami tévedés történt – mondta a tolmácsoló arra, hogy környékbeliek elbeszélése szerint H. Q.-é az az üzlet, akinek a tulajdonosaitól elvettek sok százmillió forintnyi készpénzt. Azt is letagadta, hogy üzlettársát, S. D.-t ismerné. A cég székhelyére is rákérdeztünk, arra is azt mondta, nincs ott a Rottenbiller utcában ilyen. „Nem tud semmit, ennyi” – mondta a tolmácsoló.

Kaszinóval mossák tisztára

H. Q. egy másik céghez is köthető. A 96 Huang Qui Kft. kényszertörlés alatt áll. Ez a cég a Kőbányai piacon telephellyel rendelkező textil-nagykereskedő cég volt. Ebben a vállalkozásban H. Q üzlettársa volt egy B. J. nevű magyar férfi, aki építőiparban volt érdekelt, valamint több cégével is  személy- és vagyonvédelemmel is foglalkozott. Emellett az egykori magyar üzlettársnak volt egy pénznyerő automatákat üzemeltető vállalkozása is, ami a szerencsejátékok világát ismerő informátorunk szerint cseppet sem meglepő, ha valaki ismeri a kínai kolónia magyarországi működését.

A pénznyerő automatáknak és a kaszinóknak – állítja a hvg.hu egyik informátora – komoly szerepük lehet a kínai vállalkozásfinanszírozásban. Azt mondják, a Kínából aranyban, befektetési alapokban, esetleg készpénzben beérkező pénzt, vagy a már itt megkeresettet ugyanis a kaszinókban törzskártyával rendelkező kínaiak mossák tisztára. Amikor az adóhatóság megkérdi, honnan van a pénz, ők nyereménynek állítják be azt, amit a nehezen azonosítható kínaiaknál a magyar hatóságok kényszerűen el is fogadnak az esetek többségében. Elvégre, hangzik forrásaink magyarázata, sok kínainak van törzskártyája a kaszinókban, és folyamatos pénzmozgások vannak a nyilvántartásban, ami alapján a sztori akár valós is lehet.

Az életükkel fizethetnek?

Informátorunk szerint volt már több, a mostanihoz hasonló konfliktus a kínai kolóniában a Józsefvárosi piacon is. Ott több kisebb összegű rablás történt, de nem jelentették a rendőrségen. Ugyanezt mondta lényegében a Blikknek nyilatkozó, a fővárosban élő és kereskedő kínai üzletembereket ismerő forrás is, aki szerint nem ritka, hogy a kínaiak bevételeiknek csak töredékét vallják be, pénzüket nem bankszámlán tartják, hanem széfekben, jobbára valutában. A mostani rablás is csak azért lett rendőrségi ügy, mert a lövöldözést és a balesetet már nem tudták volna eltitkolni a kifosztott üzletemberek. A legtöbb ilyen esetet, amint arról nemrég írtunk, az itt élő több tízezres kínai kolónia saját berkein belül oldja meg.

A hvg.hu forrásai tudni vélik, hogy az elvett fél- vagy másfél milliárd forintnál is nagyobb összeggel tartozhat a két kínai üzletember (esetleg nem is csak ők) a kínai alvilág egyes figuráinak. Az alvilági emberek a kínai újévig, azaz februárig adtak haladékot a teljes összeg megfizetésére. A Pesti úton levő áruház környékét végigjáró rendőrök állítólag egy szexshopot üzemeltető férfinek azt mondták, miközben a térfigyelő kamerák felvételét elkérték tőle, hogy leszámolás történt.

A vázolt, de meg nem erősített forgatókönyv szerint nagyon egyszerű szabályok mentén zajlik az elszámolás a kínai kolónián belül. E szerint, ha nem fizetik meg a kínai újévig a pénzt az adósok, akkor akár az életükkel is fizethetnek ezért. Ha ez így van, az magyarázatot ad az eltűnésükre, illetve arra, hogy sem a boltban, sem a cég székhelyén, sem a székhelyen működő cégnél nem akartak beszélni az ügyről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!