Rácz Tibor
Rácz Tibor
Tetszett a cikk?

A nigériai internetes pénzvadászoknak talán már nem sokan dőlnek be, de mi van akkor, ha a jóképű, Afganisztánban szolgáló amerikai katona egy létező tábornok nevében kér pénzt az újdonsült magyar barátnőjétől? És amikor a gyönyörű kazah lány kér pénzt repülőjegyre? Két történet arról, hogy az ismerkedőoldalak hogyan húzzák le a gyanútlan felhasználókat.

„Eleinte biztos azt hitte, hogy hülye vagyok, mert nem kérdeztem rá azokra a dolgokra, amelyek gyanúsnak tűntek, vagy legalábbis, túl szépnek ahhoz, hogy igazak legyenek. Amikor aztán előjött azzal, hogy utaljak el neki 1780 eurót, leesett a tantusz.”  A harmincas évei végén járó diplomás budapesti nő egy amerikai társkereső oldalon próbált szerencsét, vagyis párt találni, de végül egy olyan férfival sikerült összefutnia, aki le akarta húzni. A módszerben semmi különleges nem volt – meséli a nő, akit az egyszerűség kedvéért hívjunk Jelenának –, legalábbis így, utólag, amikor már próbáltam a társkeresős átverésekről mindent elolvasni az interneten. Szóval az első lépés a bizalom kiépítése volt, megspékelve némi szánalomébresztéssel – mondja Jelena.

Bízz és szeress, vagy inkább mégse

Ehhez a férfi egy megfelelő adatlapot, személyiséget épített fel. Özvegy katonaként jelent meg a társkeresőn, aki Afganisztánban szolgálja a hazát, s aki tíz év körüli fiát egyedül neveli. A felesége a történet szerint szülés közben vesztette életét. „Hetekig leveleztünk. Persze, eleinte egy kicsit hittem benne, nagyon szimpatikus férfinak tűnt, és azt gondoltam, ebből még lehet valami komoly is.” Trustandlove, vagyis „bízz és szeress” volt a férfi nickneve, aki később Captain Calvin Riveira néven jelentkezett be Jelenánál. Adatlapja legalábbis gyanús: a „Sok időt töltök arra gondolva, hogy:” kérdésre például így válaszol: hogyan segíthetnék az embereken.

A férfi néhány hét után előállt azzal a mesével, hogy, ha találkozni szeretnének, Jelenának írnia kellene egy kikérőt Riveira generálisának, hiszen csak „szeretett nő kérésére” engedik el az afgán frontról az amerikai katonát.

Jelena kétkedve, de megírta a levelet, s még inkább meglepődött, amikor a generális néhány levélváltást követően 1780 euró letétet kért tőle az engedélyért és az összegre vonatkozó garancialevélért, amelyet a katona visszaérkezése után öt nappal visszatérítene az amerikai hadsereg. Itt már elszállt a romantika. Bár a Google szerint a megnevezett tábornok létezik, Jelena gyanúsnak találta a nevével kezdődő, és usa.com végződésű mailcímet – és igaza lett. Lapunk az amerikai hadseregnél kétféle e-mailcím-végződést talált, az egyik az "us.army.mil", amit 2012-ben a „mail.mil” váltott, ezt az amerikai hadsereg többek között a honlapján is kommunikálta. Amikor Jelena azt javasolta Riveirának, hogy utaljon át neki Magyarországra 1780 eurót, s ő majd azt továbbküldi a generálisnak, a férfi hirtelen eltűnt, törölte magát az oldalról.

Egy szegény távoli lány esete a magyar palimadárral

Sokkal rosszabbul járt az a férfi, aki egy kazahsztáni nőbe szeretett bele egy randioldalon, ami történetesen magyar volt. Ő ezer dollárt utalt el egy valóban gyönyörű külsejű nőnek, repülőjegyre. A felhasználónév mögött akár egy férfi is ülhetett a szomszéd utcában, Budapesten. A hónapokig tartó levelezés vége az lett, hogy nem bírják ki, ha nem találkoznak. De sajnos a lány nagyon szegény, a férfi pedig üzletember, nem engedheti meg magának a kiesést, amit az utazás okozna, így arra a döntésre jutott, hogy elutalja az összeget. Sok időbe és elfogyasztott alkoholmennyiségbe került elfelejtenie a hölgyet.

Weiler Péter, az egyik legnagyobb magyar társkereső oldalt működtető Dating Central Europe vezérigazgatója azt mondja, ők igyekeznek minél biztonságosabbá és kockázatmentesebbé tenni az online randizást, mindent megtesznek, amit a jelenlegi technika és a törvények megengednek.

„Az autógyárak is megteszik, amit lehet, a lehető legbiztonságosabb riasztórendszert és zárakat fejlesztik ki, ez viszont nem jelenti azt, hogy nem lesznek autótolvajok. Sajnos mindig vannak új módszerek, de az online társkeresésben sem több a kockázat, mint a máshol. Svindlerekkel bárhol lehet találkozni, akkor is, ha egy szórakozóhelyen ismerkedik az ember. Igyekszünk kiszűrni azokat, akik gyanúsak, a szoftvereink például törlik azokat a felhasználókat, akik ugyanazt a tartalmat több levelező partnernek is elküldik” – mondja a vezérigazgató. Hozzáteszi, hogy a szoftverek, a biztonsági rendszerek az évek során egyre inkább fejlődnek, de emellett a folyamatos tájékoztatás is nagyon fontos, igyekeznek felhívni a felhasználóik figyelmét a lehetséges veszélyekre. A házasságszédelgők az utcán is előfordulnak, ellenük nehéz védekezni.

„A szakmán belül létrehoztunk egy etikai kódexet, amely a szolgáltatások szintjére, az előfizetési díjakkal kapcsolatos tájékoztatásra vonatkozik, hogy biztonságban legyenek az emberek. Erre azért is van szükség, mert egy társkereső elindításához szükséges szoftvert már 2000 euróért meg lehet vásárolni, ami azt jelenti, hogy rengeteg kis cég is van a piacon. Az etikai kódex egy jó kontroll lehet” – mondja Weiler.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!