szerző:
Baksa Roland
Tetszett a cikk?

Nulla főt foglalkoztató mikrovállalkozás, hirtelen befizet 62,8 milliárd forintot a magyar államkasszába. Ki ő és miért teszi? Elmondjuk.

A költségvetési prognózisokat, az ország pénzügyeinek állapotáról tanúskodó elemzéseket készítő Költségvetési Felelősségi Intézet Budapest szúrta ki az adóhivataltól kapott adatok alapján, hogy van egy cég, amely 0 főt foglalkoztat, mégis idén a 2014-es tevékenysége után 62 milliárd forintos adót fizetett be az államkasszába. Annyi tudható még, hogy külföldi tulajdonban van ez a hivatalosan – a munkavállalók száma miatt – mikrovállalkozásnak számító adóalany. De nem lehet tudni, ki ez az adóalany.

A hvg.hu körüljárta, hogy ki lehet ez a titokzatos nagy adózó.

A cégadatbázisban az látszik, hogy az amerikai hátterű General Electric egyik leányánál, a GE Infrastructure Central & Eastern Europe Holding Korlátolt Felelősségű Társaságnál 2014. évi gazdálkodás után történt egy 62,8 milliárdos társaságiadó-fizetés. Adózott eredmény: 330,4 milliárd forint, az adózás utáni eredmény 267,6 milliárd forint. Ez a cég 0 főt foglalkoztat. (Ráadásul a megelőző években, 2011-2013 között nagyon kevés társasági adót fizetett ezen GE-leány, évi pár százmillió forintot.)

A leírás tehát illik rá.

Megkerestük a GE-t, ahonnan Bársony Farkas, a GE Hungary adójogi- és stratégiai felelős vezetőjének válaszát idézzük: „A Társaság egyik leányvállalata (GE Hungary Kft.) tárgyévben 330 Mrd Ft összegű pénzeszközt adott véglegesen át a GE Infrastructure Central & Eastern Europe Holding Kft.-nek, a magyarországi konszolidált beszámoló anyavállalatának, mely összeg, mint adóköteles rendkívüli bevétel került elszámolásra. A tranzakciónak semmi köze a Budapest Bank csoport eladásához.” (Annyit tettek még hozzá, hogy ez a tranzakció „a GE Hungarynél okozott Tao-csökkenést, az pedig nem minősül mikrovállalkozásnak”.)

Egyszerűbben mondva: a GE egyik cége 330 milliár forintnyi pénzeszközt – véglegesen – átadott az egyik leánycégnek, és ezt ekkor le kell adózni. Ez történt. De ez nem a Budapest Bank eladásával függ össze. (A GE – pontosabban a GE Capital Group – volt a tulajdonosa a Budapest Banknak, amelyet eladott a magyar államnak, pontosabban jogilag a vevő az állami Magyar Fejlesztési Bank csoporthoz tartozó Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. volt. Ezért 700 millió dollárt, az elszámoláskori árfolyam alapján 196 milliárd forintot kapott a GE.)

Rákérdeztünk az adóhivatalnál is, mert a NAV szeptember közepi sajtótájékoztatóján derült ki, hogy a mikrovállalkozások adófizetési kötelezettsége megduplázódott egyik évről a másikra. A NAV válasza csak erősíti a gyanút, hogy a GE fent nevezett leánya lehet a megfejtés. „A vállalkozások méret szerinti besorolási kritériumai alapján a mikrovállalkozások körébe tartoznak olyan vállalkozások (pl. pénzügyi-, holding-társaságok) is, amelyek alacsony foglalkoztatotti létszámuk és árbevételük ellenére jelentős eszközállománnyal rendelkeznek, ezáltal képesek nagy összegű tranzakciók végrehajtására, amelyek természetesen társasági adóalapjukat is meghatározzák. A mikrovállalkozások 2014. évi kiemelkedően magas társasági adókötelezettségét így – a gazdasági növekedésen túl – egyes vállalkozások rendkívüli bevételei is jelentős mértékben befolyásolják.”

Amikor visszakérdeztünk, hogy hány mikrovállalkozáshoz köthető a sok tízmilliárdos adóbevétel-növekmény, azt a választ kaptuk az adóhatóságtól, hogy „az adótitok megsértésének veszélye miatt nem adhatunk választ kérdésére”. Márpedig ha egy vagy csak pár vállalkozás lenne a bevételnövekmény mögött, máris beazonosíthatók lennének, vagyis az adótitokról a fátyol fellebbenne.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!