Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Durván drágult: a brit polgár nem tudja megfizetni gyerekei magániskoláját

Elképesztő összegbe, 157 ezer fontba (56 millió forint) kerülhet egyetlen gyerek taníttatása magániskolában 18 éves koráig. Ez az átlagos középosztálybeli szülő éves jövedelmének a 40 százaléka lehet. Mi van akkor, ha a családnak két vagy három gyermeke van?

  • hvg.hu hvg.hu
  • +${remainingCount} szerző
Durván drágult: a brit polgár nem tudja megfizetni gyerekei magániskoláját


Miközben a bérek stagnálnak, az oktatási költségek az egekbe emelkednek: 13 év alatt csaknem megduplázódott a magániskolai oktatás ára. 7300 fontról 13 300 fontra nőtt az éves összeg, és a Llyods bank tanulmánya szerint a növekedés nem fog leállni. Ráadásul ez csak az átlag: Londonban minden drágább. 15 800 fontot kell kicsengetnie az átlagos középosztálybeli szülőnek egy évben, ha azt akarja, hogy a gyermekei magániskolában végezzék a tanulmányaikat, ahogy a szüleik is tették. Öt év alatt 25 százalékos volt az emelkedés.

A brit középosztály számára ez könnyfakasztó tény, de sok külföldi megengedheti magának, hogy magániskolába járassa a gyerekét Nagy-Britanniában. A font árfolyama ugyanis csökken, a Brexit-népszavazás miatt rekordmélységbe jutott. Minthogy dollárban számolva a magániskolák árai mérséklődnek, ezért a gazdag külföldiek számára vonzó lehet az, ha gyermekeiket Nagy-Britanniában taníttatják már egészen fiatal korban.

Az oktatás a brit gazdaság egyik erőssége, hiszen a brit diplomák híre a világban még mindig kiváló. A brit középosztály számára viszont marad a mélabú: a gyerekeket nem küldhetik ugyanabba az elit magániskolába, ahol ők maguk, illetve elődeik végeztek.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?