szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elképesztő pusztítást hoz a szinglik napja – nem csak Kínában, hanem az egész bolygón érezhetjük, mekkorák a károk. Az egynapos dőzsölés következményeit egy év alatt is alig lehet helyreállítani.

Több mint egy évbe is beletelhet, amíg sikerül helyrehozni a szinglik napja kárait. Kínában minden évben november 11-én rendezik meg ezt a napot (ekkor áll a dátum négy darab 1-esből), a boltokban ekkor hasonló őrület van, mint nálunk a karácsony előtti hetekben. Az online kereskedelmi óriás Alibaba idén minden korábbi rekordját megdöntötte, alig egy nap alatt 4300 milliárd forintnyi forgalmat bonyolított le. Csakhogy az súlyos következményekkel jár, ha kínaiak százmilliói egyetlen napon kezdenek óriási vásárlásba: a környezetvédők szerint hatalmas a pusztítás, amelyet okoztak.

A szinglik napját az Alibaba még 2009-ben találta ki, azóta pedig a kínaiak szinte felfoghatatlan számokat produkáltak aznap: az idei vásárlások összege tönkreverte az amerikai Black Friday és a Cyber Monday eladásait együttvéve is. Az egymilliárd dolláros vásárlási álomhatárt már a nap ötödik percében megdöntötték. Idén végül egy nap alatt 1,7 millió terméket szállítottak ki.

A legtöbb csomagot ekkor nem a boltokban veszik, hanem a neten rendelik meg, csak az Alibaba 657 millió csomagot szállított ki, a vásárlások 85 százaléka már online rendelés. Pedig épp azzal, hogy a modernebb technikát választják, okoznak nagyobb környezeti kárt: a legtöbb környezetvédő szervezet úgy számol, hogy nagyjából kétmillió fát kellett kivágni, a csomagszállítók pedig mintegy egymilliárd dobozt készítettek. Ez pedig sokkal nagyobb károkat okoz, mint a karácsonyi láz Európában és Amerikában, mert a kínaiaknál jóval kisebb a környezettudatosság. A Greenpeace úgy számol: míg Nyugaton az ajándékok dobozainak kétharmada újrahasznosítható, Kínában 80 százalék rögtön megy a kukába.

Ráadásul épp ott pörgeti ördögi körbe a kínaiakat a környezetszennyezés, ahol kevesen számítanának rá. Több kutatás is kimutatta, hogy amikor annyira rossz a levegő, hogy aki teheti, otthon marad, jobb híján netes vásárlással ütik el az idejüket, ezzel csak tovább növelve a károkat.

A Világbank úgy számol: csak Kínának évente több mint 200 ezer milliárd forintnyi kárt okoz a levegő és a víz szennyezése – ez Magyarországnak nagyjából 12 évi költségvetése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!