szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy kivétellel minden ügyben azzal zárta le a rendőrség a nyomozást Horváth András feljelentéseinek ügyében, hogy nem történt bűncselekmény.

Leállította a rendőrség a nyomozást Horváth András egy  újabb feljelentése ügyében – az erről szóló jegyzőkönyvet a 444.hu szerezte meg. A nyomozás több ügyet érintette, amelyekkel a NAV volt ellenőre még 2013 végén állt a nyilvánosság elé irataival. A zöld dosszié dokumentumai az adóhatóság által nem vizsgált, ezermilliárdos nagyságrendű adócsalási, adóelkerülési ügyeket tartalmazták.

A volt adóellenőr az Indexnek akkor azt állította, a kiemelt adózókkal a NAV minden évben megállapodik az úgynevezett elvárt adóról, aminek a befizetése esetén békén hagyják őket.

Nem sajátosan magyar módszerről van szó: az agresszív adótervezésként emlegetett gyakorlat egyik gyakori módszere az úgynevezett feltételes adómegállapítás, amely arra ad módot, hogy az adóhatóságnál egy cég sajátos adófizetési feltételeket (például alacsonyabb adókulcsot) harcol ki. Ezt sok multicég számos más eszközzel kombinálja, kihasználva a törvényi kiskapukat – ezek erkölcstelenek ugyan, de a törvény keretein belül maradnak. Ez magyarázhatja azt is, hogy a mostani esetben a rendőrség azt állapította meg: „a cselekmény nem bűncselekmény”.

Más kérdés, hogy egy ország mennyire engedi ennek a gyakorlatnak a terjedését, és Magyarország ebben elég jól áll. Az Eurodad nemrég kiadott éves jelentésében azt írja: Magyarország az ötödik az egyedi adómegállapodások számát tartalmazó listán. A szervezet szerint 2015 végén nálunk hetven ilyen megállapodás volt érvényben – az uniós átlag sem sokkal kevesebb, hatvan.

A mostani nyomozás részben a GE Hungary Zrt.-vel kapcsolatos vizsgálatot érintette, amelyet a végén úgy zártak le eredménytelenül, hogy korábban 42 milliárd forintos adóhiányt állapítottak meg az adóhatóság revizorai. A több mint tízoldalas nyomozati anyagból kiderül: még a megkérdezett adóellenőrök is kételkedtek abban, hogy a GE adózási gyakorlata a feltételes adómegállapítás és a törvényesség határain belül maradt. Ennek ellenére a GE és más külföldi cégek itteni leányvállalatai esetében is leállították a vizsgálatokat.

Nehezen magyarázható azonban a törvényesség keretein belül a Glencore esete: a cégnél a revizorok kétmilliárd forint adóhiányt állapítottak meg, ám végül mégsem szabták ki, ugyanis – a nyomozati anyag szerint – az egyik ügyintéző a statisztikai lapra ezzel ellentétes kódszámot írt. A rendőrség szerint a munkatárs tévedése fegyelmi eljárás keretében vizsgálandó, ám „nem merült fel olyan adat, amely a célzatosságot megalapozná”.

A jó hír: ez a vizsgálat nem érintette a Delta Feed Kft. ügyét, amelyben vádat emeltek F. Andrea ellen. Egy ügyben tehát mégiscsak célt ért Horváth András.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!