szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyre több nagy cég köt előnyös adómegállapodást Európában, ami az országokat eurómilliárdokkal károsítja meg. Magyarország ezen a téren ott van az élmezőnyben.

Hiába folytat látványos harcot az Európai Bizottság a nagy cégek legális adóelkerülése ellen, hiába próbálkozik szigorításokkal az OECD, a rendszer virágzik – derül ki az Eurodad idei jelentéséből. A fejlesztéspolitikával foglalkozó szervezet összesítése szerint 2013 és 2015 között 160 százalékkal, 547-ről 1444-re nőtt az adófizetési könnyítéseket, vagy akár adómentességet lehetővé tevő egyedi megállapodások száma az európai országokban.

Az Eurodad a legnagyobb növekedést Belgiumban és Luxemburgban mérte, ami azért is furcsa, mivel mindkét ország botrányba keveredett emiatt. A titkos adómegállapításokat tartalmazó LuxLeaks iratok publikálását éppen akkora időzítették, amikor a nagyhercegséget korábban 18 évig vezető Jean-Claude Juncker átvette az Európai Bizottság elnöki tisztségét. Belgiumot pedig már ez a bizottság ítélte el amiatt, hogy a helyi cégeknél kedvezőbb adózási feltételeket tett lehetővé külföldi befektetők számára. Ehhez képest a belgáknál tízről 411-re, Luxemburgban pedig 119-ről 519-re nőtt a különalkuk száma 2013 és 2015 vége között.

A listán Magyarország az ötödik, az Eurodad adatai szerint hetven egyedi adómegállapodás volt érvényben. Ez meghaladja az EU-országok és Norvégia átlagát, ami tavaly 60 volt – két évvel korábban még csak 27,67.

A szervezet a nemzetközi cégeken belüli tranzakciókat, vagyis transzfereket engedélyező egyezményeket (APA) mérte fel, a LuxLeaks adatbázisban is ezek szerepelnek. Az APA nemrég az Apple kapcsán került előtérbe: az Európai Bizottság nem kevesebb, mint 13 milliárd euró elmaradt adó megfizetésére kötelezte a techóriás Írországban működő cégét. Kiderült: amíg az íreknél 12,5 százalékos a társasági adó, az Apple 2014-ben már mindössze nyeresége 0,005 százalékát fizette be.

Ezenkívül több fajtája létezik még az adótervezésnek, amikor egy cég az adóhivatallal kötött alku alapján vagy akár jogi kiskapukat kihasználva jogosult arra, hogy a törvényben szereplőnél kevesebb társasági adót fizessen. Ilyen például a jogdíjak utáni adóteher minimalizálása – azzal kombinálva, hogy a cégen belül pofátlanul magas jogdíjakat vetnek ki, aminek köszönhetően sem a jogdíjat fizető leánycég, sem az abból részesülő anyavállalat nem fizet.

Magyarországon az adótervezésben is az EU-átlag felett van: az Eurodad összesítése szerint nálunk 13 fajtája létezik az agresszív adótervezésnek, míg az átlag 11. Ezt a listát a hollandok vezetik, náluk 17-féleképpen tudják törvényesen csökkenteni adóterheiket a cégek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!