Cukin becézik a korrupciós botrányt, ami elmoshatja egy ország politikai elitjét

Lava Jato, vagyis nagynyomású autómosó. Így emlegetik Brazíliában a korrupciós botrányt, amelynek főszereplője, a képviselőház egykori elnöke most 15 év börtönbüntetést kapott. De az autómosóból akár özönvíz is lehet.

  • hvg.hu hvg.hu
Cukin becézik a korrupciós botrányt, ami elmoshatja egy ország politikai elitjét

Korrupció, pénzmosás és illegális offshore számlák – ez indokolja a szigorú büntetést, melyet kiszabtak Eduardo Cunha fejére Brazíliában. Egészen pontosan tizenöt évre és négy hónapra ítélték a Lava Jato botrány főszereplőjét. Az ügy elmosta az elnök asszonyt, Dilma Rousseffet és vele a politikai osztály szinte egészét Brazíliában. Az ügynek még egyáltalán nincsen vége: a most elítélt politikus ugyanis együttműködik a korrupciós ügyészséggel a büntetés esetleges enyhítése érdekében. Vagyis a Lava Jato akár özönvizet is jelenthet Brazíliában, ahol Michel Temer elnöknek éppúgy van félnivalója, mint a miniszterek, a szenátorok és a képviselők többségének – írja a párizsi Le Monde.


A korrupció a politikai rendszer alapja – erre már fiatalkorában rájött a most elítélt politikus, aki közgazdász végzettségű. Rio de Janeiróban született, és kezdetben különböző politikusok választási kampányainak kincstárnoka volt. Így emelkedett felfelé a ranglétrán. A piszkos ügyeket, a fekete kasszákat ugyanis szorgalmasan dokumentált, így nagyon komoly zsarolási potenciállal rendelkezett. Szakértelmére ugyanis mindenkinek szüksége volt. Így őt hívták akkor is, amikor kiderült: a futball-világbajnokság és az olimpia megrendezése hatalmas lyukat ütött a költségvetésen. Nincs gond. A Petrobras, az olajóriás pénzeli majd a csőd szélére sodródott államot – javasolta kollégáinak Eduardo Cunha. Ez volt a Lava Jalo, melynek során persze a Petrobras nemcsak az államot támogatta pénzzel, de annak hű szolgáit is. A képviselőház akkori elnöke, a most elítélt politikus milliós bankszámlával rendelkezett Svájcban. Neje, az egykori újságírónő szórta a pénzt Miamiben.


A botrány kirobbanásakor saját pártja is sietett elhatárolódni lebukott politikusától. Aki szabályosan megzsarolta az államfőt, jelezve, hogy nem fogja egyedül elvinni a balhét. Dilma Roussef ellenállt és rá is fizetett. Leleményes párttársa megszervezte ellene az impeachmentet. Azt az eljárást, mely végül megfosztotta elnöki tisztétől Brazília első női államfőjét. Mindez nem segített sokat magán a korrupt politikuson, aki múlt október óta előzetesben van, de a harcot nem adta föl. Még a börtönből is zsarolt és fenyegetőzött. Erre még a bírói ítélet is kitért. A hab a tortán az, hogy Eduardo Cunha egy az USA-ból importált protestáns szekta frontembere is volt. Három B volt a hitvallása: a Biblia, a Birtok (Brazília a nagybirtokok földje) és a Bala (golyó, vagyis a fegyvergyártók lobbija). Mindeközben Brazília történelmének egyik legsúlyosabb recessziójába süllyedt. A futball-világbajnokság és az olimpia média-figyelmet ugyan hozott Latin-Amerika legnépesebb államának, de pénzt nem. Azt csak vitt. Így most a csaknem 200 milliós ország nyakig merül  a botrányban, miközben az elitje kizárólag önmagával van elfoglalva. Pontosabban azzal: ki mikor követi a most korrupció miatt elítélt egykori házelnököt a börtönbe.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek