szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Akkora a munkaerőhiány a régiónkban, hogy már nem csak a napi üzletmenetet nehezíti – nyilatkozta a HVG-nek Herczog László. A volt miniszter arról is beszélt: egy jól működő országban nem a kormányon múlik, hogy nőnek-e a keresetek.

Bár a kormányok rendszerint maguknak tulajdonítják, ha nőnek a keresetek, normálisan működő piacgazdaságban ez nem rajtuk múlik – mondta a HVG-nek Herczog László, hat kormányzat helyettes államtitkára, a Bajnai-kormány szociális és munkaügyi minisztere.

Szerinte az, hogy mostanra alakult ki nagy bérverseny Közép- és Kelet-Európa országai között, azt is jelenti, most vált olyan súlyossá a munkaerőhiány, hogy már akadályozza a vállalkozások működését; nemcsak a napi üzletmenetben okoz zavarokat, hanem a fejlődésben is. A munkaerőpiac kitágult az EU-csatlakozás után, de eltartott egy ideig, amíg tízezrek szánták rá magukat, hogy a jobban fizető állásért elhagyják az országot.

Az ingázók száma stabilan 100-110 ezer körül mozog, de sokkal többen települtek külföldre, egyes becslések szerint 350–500 ezren – mondta. Ráadásul feltehetően ők a képzettebbek: idegen nyelveket beszélnek, kurrens szakmájuk van, képesek alkalmazkodni, megvan bennük a vállalkozóképesség. A fő baj az, hogy a többségük aligha jön haza. Még nagyobb baj, ha a mai középiskolások tömegesen ezt a példát követik – tette hozzá.

A nagy exportőrök kibírják a bérversenyt a volt miniszter szerint, de sokan mások, így a kicsik, aligha. A munkavállalóknak pillanatnyilag előnyös ugyan, de az aranyélettől messze vagyunk – mondta.

További részletek az e heti HVG Gazdaság rovatában.

hvg
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!