szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Részben az önkormányzatoktól elvont pénzből és várhatóan nem is teljes körben hajtja végre a kormány jövőre a Varga Mihály által beígért, 10 éve várt béremelést.

A köztisztviselők és a kormánytisztviselők tíz éve változatlan fizetésének emelését ígérte a jövő évi költségvetés bemutatásakor Varga Mihály pénzügyminiszter, aki nem sokkal korábban erről az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanáccsal (OKÉT) is egyeztetett. A tanáccsal – 2015 óta először ült le a miniszter, ám, mint az ágazati szakszervezet tájékoztatásából kiderül, írásbeli előterjesztés helyett csak szóbeli tájékoztatás alapján folyt a konzultáció a tervezetről.

A béremelésről két konkrétumot említett a kormány. A hátrányos helyzetű önkormányzatok 2019-ben a jelentősebb adóbevételt elérő önkormányzatok befizetéseiből összeadódó 11 milliárd forintra pályázhatnak majd, ebből az alapból egészíthetik ki az intézményeikben dolgozók jövedelmét. Ez az összeg bruttó 40 ezer forintos változást hozhat.

Összehasonlításul: a költségvetési előterjesztés szerint a kormány jövőre 43 milliárd forintos bevételt vár az önkormányzatoktól, ez 4 milliárd forinttal több az idei előirányzatnál – ennek mindössze a negyede a szolidaritási alap.

A fórumon beszélt a kormányoldal a központi apparátusban dolgozó köztisztviselők várható bérrendezéséről is, amelyet Varga Mihály a költségvetés benyújtása alkalmából tartott sajtótájékoztatón is említett. Az emelés fedezeteként félretett összeg 25-30 százalékos béremelést tesz lehetővé – derült ki az egyeztetésen. A fórumon is elhangzott, hogy a pontos részleteket, így a jogállás szabályozását is ősszel tisztázzák le, az várható, hogy a központi apparátusban dolgozók jogállása az állami tisztviselőkéhez lesz hasonló. Az viszont már most biztos, hogy a meglévő bértáblák alapja változatlanul 38 650 forint lesz.

A két intézkedés közül az első 36 ezer, utóbbi 30 ezer tisztviselő fizetését érinti, 80-100 ezer dolgozó tehát ebből az intézkedésből is kimaradhat – hívta fel a figyelmet Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) elnöke. Emlékezetes, hogy az MKKSZ az elmúlt évben többször sztrájkot kezdeményezett amiatt, hogy a közszféra 200 ezer, életpályatörvény alá nem tartozó alkalmazottjának 2008 óta nem emelték az alapilletményét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!