szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Budapesten tárgyalt a négy ország vezetője arról, kinek a jelöltségét támogassák az unió új vezetőinek kiválasztásakor.

Nincs közös jelöltje a visegrádi négyek kormányainak az Európai Bizottság új elnökének személyére – közölte a cseh miniszterelnök azt követően, hogy Budapesten magyar, szlovák és lengyel kollégájával tárgyalt az uniós vezetőváltásról. A V4-ek a Karmelita kolostorban egyeztették álláspontjukat a jövő heti EU-csúcs előtt, amelynek a fő témája az lesz, ki lépjen Jean-Claude Juncker helyére a brüsszeli testület élén.

Korábban egy cseh lap szellőztette azt meg, hogy a V4-ek Maros Sefcovicot támogatnák, a szlovák politikus jelenleg a bizottság egyik alelnöke. Ezt Babis már akkor cáfolta, ezt ismételte el a Reuters tudósítása alapján a budapesti egyeztetést követően is. Most azt is hozzátette, hogy a tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő testület (szintén ősszel leköszönő) elnökének, Donald Tusknak az utódlására sincs közös jelölt.

Orbán Viktor sajtófőnökének, Havasi Bertalannak a közleményéből még kevesebb konkrétum derül ki. "Az informális találkozón a kormányfők egyetértettek abban, hogy a V4-együttműködés meghatározó szerepet játszik Európa jövőjének alakításában. A visegrádi országok vezetői tudatában vannak e felelősségüknek, ezért aktívan vesznek részt az Európai Unióval kapcsolatos vitákban, ideértve a személyi kérdéseket is."

Annyi kiderül azonban, hogy a résztvevők, Orbánon és Babison kívül Peter Pellegrini szlovák és Mateusz Morawiecki abban megállapodtak, hogy az egy hét múlva kezdődő csúcson közös álláspontot képviselnek, mind a személyi-vezetői, mind a tartalmi ügyek tekintetében.

Ez egyben azt is jelenti, hogy egyik ország sem támogatja Manfred Webernek, az Európai Néppárt csúcsjelöltjének a személyét – a politikust még az EP-választás előtt Orbán nevezte alkalmatlannak a tisztségre. A mostani találkozón azt is pontosították, hogy "a visegrádi országok olyan jelölteket támogatnak az Európai Unió vezető tisztségeire, akik megfelelő tapasztalattal és felkészültséggel rendelkeznek, és akik tisztelik a közép-európai népeket, valamint a V4-együttműködést. Kifejezett elvárás tehát velük szemben, hogy a közös európai döntések meghozatalakor mindig vegyék figyelembe a közép-európai szempontokat és érdekeket."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!