“Fájdalmas felismerés, hogy a jogállamiság nem összeköt, hanem különválaszt minket” - vita az EP-ben

Jogállamiságról és uniós pénzekről volt szó hétfőn az Európai Parlamentben, így aztán gyakran lehetett hallani Magyarországról és Orbán Viktorról. Az EP egy új mechanizmust javasol az alapértékek tiszteletben tartására. Határozottan támogatják a képviselők a EU-s források és a jogállamiság összekapcsolását.

“Fájdalmas felismerés, hogy a jogállamiság nem összeköt, hanem különválaszt minket” - vita az EP-ben

Az Európai Parlament előtt van egy javaslat, amelynek célja a meglévő jogállamisági eljárások valamiféle egységesítése és ami fontosabb, egy úgynevezett nyomonkövetés kidolgozása. Utóbbinak az volna a lényege, hogy konkrét pénzügyi szankciós intézkedésekről is lehessen dönteni. Vagyis nem csak az uniós pénzügyek kapcsán merült fel ez a téma, hanem általános értelemben. A javaslat előterjesztője a szlovák liberális politikus, Michal Simecka, aki arról beszélt: ennek az elképzelésnek a központi eleme, hogy az uniós intézmények között legyen egy megállapodás a jogállamisági mechanizmusok működéséről. A tervezetben egyébként az is olvasható, hogy

az előző évtizedben több tagállamban is ádáz módon támadták az uniós értékeket, és a nemzetközi összehasonlítások valamint a Parlament állásfoglalásai a demokrácia jelentős hanyatlásáról tanúskodnak, különösen Magyarországon és Lengyelországban.

A kiskirályok vírusa

Egy fontos újítás, hogy nem az Európai Bizottságot bíznák meg a jogállamiság ellenőrzésével, hanem egy független szakértői testületet. A témáról tartott vitában a parlamenti képviselők túlnyomó többsége támogatta ezt a tervezetet, amelyről egyébként szerdán fog szavazni az EP. Felszólalt az Európai Bizottság részéről a magyar kormány által “nemkívánatos személynek” nyilvánított Vera Jourova alelnök és Katarina Barley, az EP alelnöke is, aki pedig a magyar és a lengyel kormány pénzügyi kiéheztetéséről beszélt egy interjúban. Barley most azt mondta, hogy sok mindenről lehet kompromisszumot kötni, de az uniós alapértékekről nem. Nikolaj Villumsen, egy másik zöld képviselő egyetértett a nyomonkövetéssel, úgy véli, hogy

ha megsértik a kormányok az alapvető jogokat, akkor szankciókra van szükség, akár Orbán Viktorról, akár másról van szó.

A Fidesz pártcsaládjához tartozó Esteban Gonzales Pons néppárti képviselő azzal érvelt, hogy nem kötelező EU-tag lenni, aki viszont azzá vált, az köteles tiszteletben tartani a jogállamiságot. Hozzátette, hogy ezeket az alapelvekek a második világháború után, sok évvel az EU megszületése előtt fektették le az európai nemzetek.

Maité Pagazaurtundua spanyol liberális képviselő segített a jogállamiság megfejtésében, szerinte az a lényeg, hogy hatalom semlegesen viszonyuljon az állampolgárokhoz. “De a kiskirályok vírusa itt van megint” - tette hozzá.

Gilles Lebreton francia Le Pen-párti politikus viszont kijelentette, hogy egy olyan Európát akar, amely a külső ellenség, a migránsáradat ellen összefog. Szerinte erre a kihívásra mindig az alávetettséggel válaszolt Európa, az új mechanizmus pedig a föderalizmus irányába mutat. Patryk Jaki, a lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság egyik képviselője szintén történelmi példával érvelt, amikor azt mondta, hogy amikor a szovjetek leigázták Lengyelországot, akkor a nyugat semmit sem tett értük, odadobták a megszállóknak a lengyelek szabadságát.

Donáth Anna, a Momentum EP-képviselője arról beszélt, hogy Európában erélyesen fel kell lépni az autoriter rendszerek és vezetőikkel szemben, biztosítani kell azt, hogy az egymásnak falazó kormányok ne tudják kijátszani a szankciós eljárást, de biztosítani kell, hogy az esetleges büntetés miatt ne az érintett népek bűnhődjenek.

Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció politikusa arról beszélt, hogy “amikor a jogállamért küzdünk, akkor az egyszerű emberekért, az adófizetőkért küzdünk”.

Brüsszel a választásokat is megvédené

A már említett Vera Jourova mintegy mellékesen elmondta, hogy az Európai Bizottság a nemzeti és az európai választásokat is szeretné átláthatóbbá tenni. Ezért a “szabad választás jogára vonatkozó akcióterv” készül, amelynek célja, hogy a kampányokban egyforma lehetőségekkel tudjanak kampányolni a riválisok, ennek legyen objektív igazságügyi megfigyelése és garantálni kell a sajtó szabad működését is.

A meglepő bejelentések folytatódtak az uniós pénzek és az uniós értékek összekapcsálásáról tartott vitán is. Erről és az egész költségvetési kérdésről jelenleg intézményközi tárgyalások folynak a tagállamok, az Európai Bizottság és az Európai Parlament részvételével. A tagállamok nagy része ragaszkodik a mechanizmushoz, Magyarország és Lengyelország elutasítja, az egész tárgyalást levezénylő német elnökség pedig igyekszik hidat verni a két tábor között. Ezért a kezdeti szigorúbb javaslatot folyamatosan enyhíti, felvizezi, ez azonban egyre nagyobb ellenállásba ütközik. Most ott tartunk, hogy a jelenlegi javaslattal egyik tábor sem elégedett. Michal Roth német államminiszter pedig azt mondta, hogy ha most ő nem a soros uniós elnökséget, hanem Németországot képviselné, ő is elégedetlen lenne. Arról is beszélt Roth, hogy

fájdalmas felismerés, hogy a jogállamiság nem összeköt, hanem különválaszt minket.

A néppárti vezérszónok Petri Sarvamaa azt mondta, az alapértékeket gyakran támadják egyes tagállamokban, “ezt nem tudjuk elfogadni, az európai adófizetők megérdemlik ezt a feltételrendszert. Olyan mechanizmus kell, ahol nincsenek kiskapuk.” Alexandra Geese zöldpárti képviselő mondataiból kiviláglott a témára jellemző kelet-nyugat ellentét. A német politikus arról beszélt, hogy “nem számukra idegen értékeket akarjuk rákényszeríteni az országokra”, de szerinte egyértelművé kell tenni, hogy nem kaphatnak pénzügyi támogatásokat authoriter rezsimek, ezek az államok ugyanis a jogállamiság tiszteletben tartását vállalták, “ezért léptek be az EU-ba”.

Fizessenek a németek!

Az ellentáborból Jerome Riviere francia szélsőjobbos képviselő is megvédte a megtámadottakat, arra hívta fel a képviselők figyelmét, hogy tartsák tiszteletben az emberek szabad választását, mert a lengyelek és a magyarok többször is megválasztották jelenlegi vezetőiket. A lengyel kormánypárt másik képviselője, Jadwiga Wisnewska egyenesen a német elnökséghez intézte a szavait. Szerinte úgy beszélnek a németek igazságosságról, jogállamiságról, hogy közben nekik kellene háborús kártérítést fizetniük a lengyel népnek. Deutsch Tamás fideszes képviselő pedig leszögezte:

a hazámért és a szabadságért küzdöttem a kommunisták ellen.

Aztán úgy folytatta, hogy annak az országnak a polgára, amelyet Jourova betegnek nevezett, Barley pedig ki akart éheztetni. “Sértegetés, hatalmi arrogancia – kommunista tempó, de elbírtunk velük” - mondta végül Deutsch képviselő.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek