Ha egy magánnyugdíjpénztárnak a tagdíjat fizető tagjainak az aránya 70 százalék alá süllyed, akkor a Magyar Nemzeti Bank (MNB) végelszámolást indít az intézmény ellen. Ez olyan veszélyt jelent a megmaradt magánnyugdíjpénztáraknak, ami miatt minden évben izgulhatnak.
Idén a Horizont Magánnyugdíjpénztár járt úgy, hogy hétfőn még csak tagok 66 százaléka fizette be a 2400 forintos éves tagdíjat, úgy, hogy a 70 százalékos célt az előírások szerint március 31-ig, azaz most péntekig kellett teljesítenie. Végül azonban nagyot hajrázva sikerült megmenekülnie, ugyanis a határidő lejárta előtti napon (csütörtökön) már a tagok 71 százalékától beérkezett a tagdíj.
Horizontnak jelenleg 33,5 ezer tagja van, és 164,6 milliárd forintot kezel – írja a 24.hu a Bank360 cikke alapján. Tavaly a tagság 78,2 százaléka fizette be végül a tagdíjat, 66,2 százalék pedig működési adományt is adott.
A szakértő ennek ellenére sem tanácsolja, hogy bárki megszüntesse nyugdíjpénztári számláját. „Különleges katonai műveletnek" nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
A további három, még működő magánnyugdíjpénztár közül a Budapest már korábban teljesítette az idei évre az elvárást, a tagok több mint 70 százaléka befizette az egyéves tagdíjat.
Az MKB és a Szövetség Magánnyugdíjpénztár pedig általában havonta kéri a tagdíjat, utóbbi intézmény hétfőn közölte, hogy márciusban is teljesült a 70 százalékos arány. Az MKB-ról még nem közölt adatot, de nem jelzett előzetesen befizetési problémát, és az intézmény honlapja szerint jellemzően 75-80 százalék közötti díjfizetés történik minden hónapban.
Ha az MNB a túl alacsony tagdíjbefizetési arány miatt végelszámolást rendelne el egy nyugdíjpénztárnál, akkor a tagok csak másik pénztárba átlépve őrizhetik meg a megtakarításukat. Akik nem lépnek át másik magánnyugdíjpénztárhoz, azokkal ugyanaz történik, mint ami a magyarok többségével történt akkor, amikor Fidesz 2010-ben államosította a rendszert: az egyéni számlájukon lévő pénz az államhoz kerül, lényegében elveszve.