szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eddig sem az ukrajnai háború, sem a gázai konfliktus, sem pedig az USA–Kína kereskedelmi háború nem okozott nagyobb piaci felfordulást, de Donald Trump megválasztása mindent megváltoztathat a Végzet közgazdásza szerint.

Trump visszatért
2025 januárjában iktatják be az Egesült Államok 47. elnökének Donald Trumpot, miután a novemberi választáson legyőzte a demokrata Kamala Harrist. Trump máris borzolja a kedélyeket kétes hírű jelöltjeivel, miközben még számos eljárás van ellene folyamatban. De még izgalmasabb, hogy milyen hatással lesz a második Trump-ciklus a világra, a globális biztonságra, gazdaságra - és persze Magyarországra.
Friss cikkek a témában

„A legnagyobb kockázat a globális gazdaság számára az amerikai elnökválasztás, de itt figyelembe kell vennünk, hogy Joe Biden és Donald Trump külpolitikai elképzelései között sok a hasonlóság: mind a demokraták, mind a republikánusok keményen támadják Kínát, és ez a tendencia a jövőben is várhatóan fennmarad” – írja Nouriel Roubini a Project Syndicate oldalon. Érdemes megemlíteni, hogy Orbán Viktor miniszterelnök, aki nemrég találkozott Donald Trumppal, úgy nyilatkozott, hogy amennyiben az exelnök visszatér a Fehér Házba, akkor megállapodik majd Hszi Csin-ping kínai elnökkel – persze kemény tárgyalások után.

De térjünk vissza Roubini gondolatmenetéhez. A közgazdász úgy látja, a legnagyobb különbség Biden és Trump között a NATO megítélésében van, de másképp látják az ukrajnai háborút és Európa helyzetét is. Sokan attól tartanak, hogy Trump magára hagyná Ukrajnát, és így lehetővé tenné Putyinnak, hogy megnyerje a háborút. Milyen üzenetet küldene ez Kínának Tajvan ügyében?

Ha Trump valóban azt akarja, hogy az európaiak költsenek többet a NATO-ra, és ez valóban bekövetkezik, a NATO fontos lehet nemcsak Oroszországgal, de Kínával szemben is.

A globális gazdaság szempontjából nem ez a legfontosabb, hanem az, milyen is lesz Trump gazdaságpolitikája. Nem kétséges, hogy az USA Trump alatt sokkal inkább protekcionista lenne, mint eddig. Trump minden importra 10%-os vámot javasol. Jelenleg ez átlagosan 2%. A Kínából érkező áruk ennél is magasabb vámokra számíthatnának, ami kereskedelmi háborút válthat ki nemcsak Amerika ellenfeleivel, de a szövetségeseivel is Európában és Ázsiában (Dél-Korea és Japán ilyen).

Mi lenne egy globális kereskedelmi háború következménye? „Csökkenne a gazdasági növekedés, és fokozódna az infláció. Ez a közeli jövő legnagyobb geopolitikai kockázata. Ez a szétválás (decoupling), kockázatcsökkentés (derisking) azzal járhat, hogy darabokra szakad a globális piac. A nagy ellátóláncok, amelyek eddig globálisan működtek, balkanizálódhatnak, megindulhat a leválás a dollárról a globális pénzügyi piacon. Mindez rendkívüli mértékben megnöveli a globális kockázatot. Negatívan befolyásolhatja mind a növekedést, mind pedig a globális pénzügyi piacok működését.

A gazdasági teljesítményt az is negatívan befolyásolhatja, hogy Trump tagadja a klímaváltozást, illetve valószínűleg lecserélné a Fed elnökét, és Jerome Powell helyébe olyasvalakit keresne, aki készséggel kiszolgálja az ő elképzeléseit. Végül pedig Trump adópolitikája megnövelné a költségvetési hiányt, amely már így is túlságosan nagy. Adócsökkentés következne, és közben emelkednének a védelmi és más kiadások, magasabb kamatot kellene fizetni a kincstárjegyek után. Ez azonban nem minden: miután már ma is túl magas szinten van mind a háztartások adóssága, mind a közadósság, felrémlik egy pénzügyi válság kísértete. Trump gazdaságpolitikája ezért jelenti a legnagyobb kockázatot a világgazdaságra nézve – hangsúlyozta Nouriel Roubini, aki annak idején előre megjósolta a nagy pénzügyi válságot 2008-ban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!