szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormányzati kommunikációs kampányokból meggazdagodott Balásy Gyulának is fontos szerepe volt.

Jelenlegi árfolyamon 17,5 milliárd forintot, vagyis 45 millió eurót költött el a Széchenyi Alapok (SZTA) nevű tőkealap 2021-ben arra, hogy hozzájáruljon az Euronews csatorna felvásárlásához – derül ki a Direkt36, a portugál Expresso és a francia Le Monde közös oknyomozásából. 

A csatornát Pedro Vargas Santos David portugál üzletember vette meg, akinek konzervatív politikusként dolgozó apja baráti viszonyt ápol Orbán Viktorral. David a European Future Media Investment Fund (EFMIF) nevű befektetési alapot használta az üzlethez, a 150 milliós vételár nagyjából felét, 85 milliót saját forrásból, a fennmaradó összeget hitelből fedezte. Ennek a 85 milliónak közel fele érkezett attól az SZTA-tól, amelynek kuratóriumi elnöke Varga Mihály pénzügyminiszter volt, de nem ez az egyetlen magyar kötődés. Az EFMIF egyik befektetője ugyanis 12,5 millió euró értékben kapott hosszú lejáratú kölcsönt a New Land Media nevű magyar cégtől. Ez a cég Balásy Gyula érdekeltségébe tartozik, akinek különböző vállalatai összesen több százmilliárd forint értékben kaptak megbízásokat a kormányzati kommunikációs kampányokban az elmúlt 10 évben. 

A Direkt36 bővebben ír arról is, hogy miért állhatott érdekében a magyar kormányhoz közeli szereplőknek felvásárolni az Euronewst. A befektetést előkészítő dokumentumok egyikében például a célok között említik az egyetemekkel való együttműködést a „baloldali eszmék és elfogultság / egyoldalúság enyhítése” érdekében. Ugyancsak szó volt arról, hogy a “vízió” az „EU legbefolyásosabb és leginformatívabb médiumának létrehozása, Brüsszel elszámoltathatóságának és számonkérhetőségének missziójával”. 

A lap megkereste Orbán Viktor sajtófőnökét, Havasi Bertalant, aki azt állította, semmit nem tudnak az ügyletről, Guillaume Dubois, az Euronews vezérigazgatója pedig a Le Monde-nak azt mondta, hogy nem volt tudomása a magyar állam szerepéről az ügyletben. Hozzátette, semmilyen nyomás nem éri a szerkesztőséget a magyarországi tudósításokkal kapcsolatban.

Az SZTA nem adott érdemi választ a részletes kérdésekre, csak annyit közöltek, hogy „a befektetési döntéseket minden esetben körültekintő és részletes elemzés előzi meg”. Balásy Gyula pedig azt mondta, az „említett hosszú lejáratú kölcsön egyike azon befektetéseknek, amelyeket üzletemberként hasznosnak és jövedelmezőnek ítéltem meg”. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!