szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az MNB 5 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki az OTP Bank Nyrt.-re, mert a bank történetének eddigi legnagyobb akvizíciójának terveiről nem adott tájékoztatást a törvény szerinti hivatalos fórumon.

Az OTP Bank 2024-es éves közgyűlésén grandiózus tervekről számolt be a nyilvánosságnak: a bank eddigi történetének legnagyobb felvásárlása érdekében tett indikatív (nem kötelező érvényű) ajánlatot. Az OTP ugyanakkor a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által működtetett Információtárolási rendszerben nem adott ki rendkívüli tájékoztatást a bankvásárlási szándékra vonatkozó információkról, pedig ez törvényi kötelezettsége lett volna egy, az osztalék mértékét is befolyásoló mértékű akvizícióval kapcsolatban. Az MNB mint felügyeleti szerv határozatában figyelmeztette az OTP-t, hogy a jövőben a tőkepiaci törvénynek megfelelően teljesítse rendkívüli tájékoztatási kötelezettségét. Az MNB emellett 5 millió forint felügyeleti bírságot is kiszabott.

Az OTP által kiszemelt bankot hivatalosan még nem azonosították a nyilvánosság számára, de a Portfolio még április végén arról írt, hogy a Baltikum harmadik legnagyobb bankjáról, a Luminor bankról lehet szó. Ezt utóbb a Bloomberg is megerősítette.

Luminor bankfiók
ERR News

Jelenleg több európai nagybank is versenyben van a Luminorért: az OTP mellett a lengyel PZU, illetve a Pekao, az osztrák Erste és az olasz UniCredit is rálicitálhat az OTP-re – írja a Portfolio. A lengyel bankok érdeklődéséről június közepén a Puls Biznesu üzleti lap írt részletesen, értesülésük szerint a Luminornak otthont adó balti országok (Észtország, Lettország és Litvánia) vezetése azért lobbizik, hogy lengyel kézbe kerüljön a bank. Az Erste és az UniCredit pedig az OTP-hez hasonlóan feltehetőleg tovább terjeszkedne a kontinensen a felvásárlással.

A Luminor tulajdonosa 80 százalékban a világ legnagyobb magántőkét menedzselő alapkezelője, a Blackstone, míg a fennmaradó közel 20 százalék a norvég DNB Banknál van. A Bloomberg szerint a Luminort az 1,78 milliárd eurós könyv szerinti értéke 1,2 szereséért (2,14 milliárd euró) adhatják el. A Portfolio szerint viszont, ha tényleg több jelentkező van a bankra, elképzelhető, hogy ennél jóval magasabb áron kel majd el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!