Az idén már a negyedik évet követően rekordméretben mehetnek tönkre a német vállalatok, várhatóan több mint 40 ezer céget számolnak majd fel - közölte a Német Inkasszó-vállatok Szövetsége (BDIU). Ez a szám 2002-ben még csak 37579 volt.
A hazai kis és közepes vállalkozások sorsa az EU-ba való belépés után attól függ, hogy mennyire tudnak alkalmazkodni a megváltozott környezethez, s ehhez az uniós támogatásokat milyen mértékben lesznek képesek igénybe venni. Rossz esetben minden ötödik cég is tönkremehet a megnövekedett versenyben – figyelmeztet a PriceWaterhouseCoopers üzleti tanácsadó cég.
Az idén az államháztartás keresletszűkítő hatása kisebb lesz a vártnál, és a bérek továbbra is gyorsan növekednek, de az importált dezinfláció - az alacsonyabb olajárak és a világgazdasági recesszió következtében - ezt messze ellensúlyozza - mondta Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke kedden. A jegybank elnöke szerint a magyar gazdaság olyan kedvező állapotban van, amikor az árfolyam, a kamatszint, az infláció és a növekedés összhangban van, így jelenleg nincs szükség jegybanki beavatkozásra.
Márciusban tovább csökkent Magyarországon a vezetékes telefonvonalak száma, miközben a mobiltelefon-előfizetéseké ismét nőtt - derül ki a Hírközlési Felügyelet március végén lezárt jelentéséből. A mobiltelefónia extenzív fejlődésének alighanem vége, a verseny mindinkább a vezetékes és a mobiltelefonálás közötti párbajjá alakul át.
Egyes hírek szerint június, esetleg július 1-jétől szigorítani fogja a kormány az állami támogatással igénybe vehető lakáshitelek feltételeit: a jelzáloglevél-kamattámogatással és kiegészítő kamattámogatással nyújtott hitelek maximális összege és a kölcsönigénylők jogosultsága is változni fog. A makrogazdasági szempontból a szakértők szerint ésszerű döntés napok alatt lerombolhatja az idén új otthonba költözni szándékozók vagy a lakásfelújításra vállalkozók reményeit. Ön hogyan fogadja a tervezett változtatásokat, mit tapasztalt a lakás- és a pénzpiacon?
A korábbinál rosszabb növekedési előrejelzést adtak 2003-ra a feltörekvő piacoknak, köztük Magyarországnak a The Economist által megkérdezett befektetési elemzők, akik szerint azonban a magyar gazdaság növekedése jövőre már jelentősen gyorsul.
Sztrájkba lépett hétszázezer izraeli közalkalmazott szerda reggel, tiltakozásul az Ariel Saron vezette kormány gazdasági szükségprogramja ellen. A program a költségvetési kiadások 2,3 milliárd dollár értékű lefaragását, a közalkalmazotti fizetések 8-10 százalékos csökkentését, több tízezer köztisztviselő elbocsátását és a nyugdíjkorhatár 65 évről 67-re történő felemelését irányozza elő.
Japán annak jeleként, hogy támogatja Mahmúd Abbász új palesztin kormányfőt, 22 millió dolláros támogatást nyújt, amivel egyben a palesztin állam megalakulását is segélyezi. A távol-keleti ország egyben ez év május 19-20-án konferenciát szervez "a palesztinok és az izraeliek közötti bizalom növelésének elősegítése érdekében".
A Kaptár Rt. 2003 április 30-i hatállyal megvásárolja az econet.hu Informatikai Rt. 23,17 százalékos tulajdoni hányadát, ami 13,54 százalékos szavazati jogot testesít meg - közölte kedden a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján az econet.hu.
Másfél éve az euró árfolyama 90 dollárcent volt, ma épp fordítva: egy dollár ér nagyjából 90 eurócentet. Pedig az Európai Központi Bank (EKB) elnöke, Wim Duisenberg az az európai bankár, aki az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnökéhez, Alan Greenspanhez sokban hasonlítható, azt leszámítva, hogy az előbbi kevésbé szeret kamatot vágni - írja a Forbes magazin. Mindkettejüknek egyszerre, jövőre kellene távozniuk posztjukról, ám mindketten maradnak még egy ideig. Vajon hogyan változtatja meg az amerikai és az európai valuta árfolyamát Mr. Dollár és Mr. Euró?
New York főügyésze és az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC képviselője hétfőn bejelentette: megállapodás jött létre arról, hogy a korábban a megtévesztő jelentésekkel az árfolyamok manipulálását lehetővé tevő tíz vezető Wall Street-i befektetési bank összesen 1,4 milliárd dollárt fizet ki kártérítésként.
A német kormány hétfőn bejelentette, hogy 0,75 százalékra lefelé módosítja a bruttó hazai össztermék (GDP) idei növekedésére vonatkozó előrejelzését. A portugál kormányaz eddig várt 1,25-2,25 százalékos GDP-bővülés helyett már csupán 0,25-0,75 százalékra számít.
A világ legnagyobb internetes áruházának bevétele a tavalyi év első negyedévéhez képest 28 százalékkkal nőtt, így a cég javított 2003-as előrejelzésén.
A világ negyedik legnagyobb olajtársasága jön létre az orosz Jukosz és a Szibnyeft egyesülésével. A második, illetve az ötödik legnagyobb orosz olajtársaság fuzionálását kedden jelentették be Moszkvában. Az új vállalat az oroszországi nyersolaj egyharmadát termeli ki és ezzel a legnagyobb orosz vállalattá lép elő.
Az amerikai kormány nemzetközi segélyügynöksége (USAID) eddig öt szerződést ítélt oda amerikai fővállalkozóknak iraki újjáépítési feladatokra. Külföldi cégek egyelőre csak alvállalkozóként vehetnek részt a programokban.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szükségesnek tartja az adóhivatal közép- és hosszú távú általános forgalmiadó (áfa) ellenőrzési stratégiájának kidolgozását, az adóalanyok ellenőrzöttségi szintjének emelését.
A legnagyobb amerikai légitársaság, a csődközelben lévő American Airlines utaskísérő szakszervezete is elfogadta a társaságnak azt az ajánlatát, amely a következő közel hat évben rugalmasan a cég pénzügyi helyzetéhez igazítja az alkalmazottak jövedelmét. A légiszemélyzet korábban elutasította a megállapodást, ám a szavazás harminc órával való meghosszabbítása révén sikerült megfordítani az eredményt - írja a BBC.
A pénzügyminiszter – a törvényi kötelezettség ellenére - az adatvédelmi biztos "megkerülésével" adta ki azt a rendeletét, amely alapján az abban meghatározott limit felett értékesített áru után minden kereskedő köteles számlát kiállítani, akkor is, ha a vevő ezt nem kéri. Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos az Alkotmánybírósághoz fordul, mivel szerinte a rendelet alkotmányellenes.
Összesen 7,5 milliárd forintot fizettek be egyszerűsített vállalkozói adóként (eva) hétfő estig az átalányadózásra áttért vállalkozók. Ez meghaladja a Pénzügyminisztérium (PM) által várt – 5,3 milliárd forintos – időarányos tervet. A PM ma nyilvánosságra hozott adatai szerint az államháztartás első negyedévi hiánya a prognózisok szerint alakult, sőt valamivel alacsonyabb is lett a tárca által vártnál.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenytanácsa a gazdasági versenyt korlátozó megállapodás miatt 27 millió forintra bírságolt öt gépjármű-eredetiségvizsgáló céget.