Tetszett a cikk?

A döntés nemzetközi lavinát indíthat el és megrengetheti a zeneipar óriásait.

Az amerikai lemezipari szövetség (RIAA) tavaly szeptember óta több mint kétezer zenecserélő ellen indított pert. A nemzetközi lemezipari szövetség (IFPI) 247 személy ellen indított polgári pert Németországban, Olaszországban, Dániában és Kanadában.



Az IFPI adatai szerint a lemezeladások három évre visszamenőleg 20 százalékkal csökkentek. Mindezért az olyan fájlcserélő szoftvereket teszik felelőssé mint a Kazaa és a Morpheus. Miután két bíróság az Egyesült Államokban és Dániában is a fájlcserélők ellen döntött, a kanadai Konrad von Finckenstein az első bíró, aki szabad utat adott a fájlok megosztásra - adja hírül a USA Today. A new york-i szerzői jogi ügyvéd Whitney Broussard szerint „a kanadai jog nem járt el törvényesen, ám nálunk Amerikában is egyre inkább hajlanak a törvény emberei a hasonló kompromisszumos döntések meghozatalára.”



Az IFPI Kanadában 29 személy ellen indított pert. Von Finckenstein szerint a kanadai lemezgyártók szövetsége (CRIA) nem tudta bizonyítani a magánszemélyek törvénysértését. A CRIA fellebez a döntés ellen, Richard Pfohl elnök szerint „a kanadai jog nem teszi lehetővé több százezer zenei fájl internetes cseréjét, másolását és megosztását több millió idegen ember között”.



„Ez egy elsőfokú döntés, ám ennek ellenére nagy hatással lehet a fájlcsere nemzetközi megítélésére” - vélekedik Michael Geist az ottawai egyetem jogi professzora.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!