Miután a kormány hatalmas blamába szaladt bele a közszférában dolgozók végtörlesztésével, valóban nincs idő cicózni, meg kell nyugtatni az érintetteket. Ők már logikus módon panaszkodnak, ami nem jó, hiszen közel 70 ezren vannak olyanok, akik azt hitték, majd állami támogatással végtörleszthetnek és most keserűen csalódtak. Ez pedig elég sok potenciális szavazót is jelent.
Mivel a megoldás már megvan arról, hogy mit kínálnak a besült végtörlesztés helyett, a kormány gyorsan kommunikálja is ezt. Orbán Viktor újra levelet ír, melyben elmagyarázza, hogy a végtörlesztés nem is lett volna annyira jó ám, mennyivel többet ér majd az új lehetőség, az árfolyamgát 2.0. Ezt a levelet már csak azoknak küldik ki, akik élni akartak a végtörlesztéssel, de nem tudtak. Így költsége is kisebb lesz, mint a múltkori levélé, mely 67 milliót vitt el, teljesen feleslegesen.
A gond már csak az, hogy továbbra sem lehet tudni az árfolyamrögzítés rendszerén belül a közszolgáknak adott kedvezményről semmit. Az, amit a kormány kommunikál, s amit levelében Orbán is nyomat, hogy átlagosan 30 százalékkal mérsékli a havi törlesztő-részletet, majdnem mindenkire igaz, aki élni akar az új árfolyamgátas rendszer előnyeivel, nem csak a közszolgákra. (Ez az a bizonyos 180 forinthoz kötés a svájci frank hitelek esetében, a 250-es piaci frank/forint árfolyamhoz képest a 180-as szint közel 30 százalékkal alacsonyabb.) A Bankszövetség és a kormány korábbi megállapodása értelmében áprilistól lehet majd várhatóan jelentkezni az új típusú árfolyamgátra, bár még nem lett a dolog törvénybe iktatva.
Az elmúlt napokban a Bankszövetség alelnöke is azt mondta, hogy jobb lesz a devizahitelesnek az új árfolyamgát, mint a végtörlesztés. Ezt azonban ma még nem lehet megítélni, függ a következő évek kamatszintjeitől, s a forint árfolyamának változásától is. Az persze biztos, hogy a banknak jó lesz. Az árfolyamgát 2.0-nál az ügyfélterhek egy részét az állam és a bankok átvállalják, míg a végtörlesztésnél egyedül a bankok nyelik a bukót. A 30 százalékkal csökkenő törtlesztőrészletről azért is érdemes megemlíteni, hogy az csak az árfolyamrögzítés öt éves időtávájára szól, utána árfolyamtól függően újra nagy mértékben nőhet az ügyfélteher.
Összességében az látszik, hogy jobban járt volna a kormány, meg persze a devizahiteles közszolgák is, ha decemberben nem ugrál Orbán Viktor és ígér be nagy arccal teljesíthetetlent - mint korábban írtuk, 70 ezren dőltek be és adták be a végtörlesztési igényt. A bankokkal kötött megállapodást turbózva simán lehet valami plusz kedvezményt iktatni a rendszerbe a közszolgákat segítendő, s most, miután bebukott a végtörlesztést támogatni kívánó vonal, végre ráébredt erre a kormány is.