szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

Meglepően kevesen éltek a hitelből történő végtörlesztés lehetőségével - derült ki két napja a PSZÁF adataiból.

Meglepően kevesen éltek a hitelből történő végtörlesztés lehetőségével - derült ki két napja a PSZÁF adataiból. Ahogy arra számítani lehetett, mára megszületett a Magyar Nemzet cikke arról, hogy a mocsok bankok hogyan nehezítik meg szegény kiszolgáltatott végtörlesztők életét.

Persze az, hogy november végéig mindössze 3800 devizahitelesnek sikerült forinthitel felvételével végtörlesztenie, igen valószínűvé teszi, hogy a bankok az időhúzás módszeréhez folyamodnak. Azt ugyanis a bankok is elismerték, hogy nagy az igény a végtörlesztésre, ráadásul rögtön a lehetőség megnyílásakor egészen jó, 10 százalék körüli thm mellett lehetett forinthitelhez jutni.

Miután elég gyorsan több takarékszövetkezet is jelezte, hogy a nagy roham miatt abbahagyja a kiváltó hitelek folyósítását, egyértelmű, hogy több tízezres tételben igényeltek a devizahitelesek kiváltó hitelt. Persze a többség majd decemberben, vagy még később köti meg a szerződést, ezzel együtt sokkolóan alacsony a novemberig hitelből végtörlesztők száma.

A Magyar Nemzet szerint van olyan bank, mely hetek alatt képes csak megmondani a tartozás összegét, de a pénzintézetek más módszerekkel is késleltetik a hitelfelvételt. Kissé sántít viszont a lap azon érvelése, hogy az új hitelt folyósító bank is sokáig kotlik a hitelen. Neki ugyanis ez csak akkor lenne érdeke, ha feltételezzük, hogy az ügyfél devizahitele is nála volt, vagyis ő lenne a végtörlesztés kárvollottja. Ha az ügyfél más banknál veszi fel a kiváltó hitelt, mint ahol végtörleszt, semmi sem magyarázza a folyósítás állítólagos késleltetését.

A bankok szemétségén kívül lehetnek más okok is a háttérben. Például simán lehet, hogy a szigorú hitelvizsgálaton sok ügyfél bukik el, a bankok nagyon megnézik, kinek adnak forinthitelt. Nem szívatásból, egyszerűen magasak a kockázatok. Elvileg még az is lehetne, hogy az ügyfelek látják, a forinthitel törlesztője se sokkal jobb, mint a devizásé - ráadásul kamatemelés van, ott is nő a teher, miközben pedig a svájci frank épp gyengül. Persze ez utóbbi hipotézis néminemű pénzügyi kultúrát feltételez, ezért nem áll túl erős lábakon. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!