Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Bár a légi közlekedés leállása érzékeny érintette a világ legnagyobb pénzügyi- és ingatlanbefektetői központját...
Bár a légi közlekedés leállása érzékeny érintette a világ legnagyobb pénzügyi- és ingatlanbefektetői központját, London kulcsfontosságú iroda alpiacai az elmúlt három hónapban ismét jelentős javulást mutattak.
A Cushman & Wakefield nemzetközi ingatlan tanácsadó legfrissebb adatai szerint 288 ezer négyzetméternyi irodaterület adtak ki a brit főváros középső részén (West End és City), ez a 2008 utolsó negyedéve óta mért legmagasabb érték és 330 százalékkal magasabb a tavalyi év azonos időszakánál. A tanácsadó szerint mindez ismét nagy irodaházak kialakítására ösztönözheti a fejlesztőket, habár a tőke megteremtéséhez számos előbérleti szerződés szükséges.
A főváros jó teljesítményét a City és Docklands alpiacok jól igazolják, itt több mint 195 ezer négyzetméternyi területet sikerült kiadni az első három hónapban, ami ötszörös javulás 2009 első negyedévéhez képest, és 16 százalékos emelkedés a 2009 utolsó negyedéve óta. Ez az eredmény jóval a tíz éves átlag (139 ezer négyzetméter) fölött van és nagyságrendileg olyan, mintha négy 'Uborka' méretű épület került volna ki a piacról.
A kereslet a City-ben ösztönzést adott a fejlesztőknek, mivel a prémium kategóriás irodaházak bérleti díjai 13,6 százalékot emelkedtek az elmúlt negyedévben, így most 543 font/ év/ négyzetméteren állnak – utoljára 2008 utolsó negyedévében voltak ilyen magasságban. Az elsődleges irodabérleti díjak évi 815 fontról 869 fontra nőttek négyzetméterenként. Legutóbb 12 hónappal ezelőtt volt 869 font, és mostanra emelkedett ismét 9 százalékot a zuhanás után. Ezt a bérleti díj növekedést egy erősödő kereslet követte, leginkább a pénzügyi szektor részéről.
James Young, a tanácsadó cég londoni irodájának üzletág vezetője szerint az év első negyedévében sok nagy bérlő hosszú távon döntött központja elhelyezéséről, és az ebből adódó kínálati hiány a bérleti díjak növekedéséhez vezet. „A figyelem most az új kínálatra összpontosul, aminek most növekednie kellene, hogy helyreálljon a piac" – fűzte hozzá a szakértő.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.