szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A devizahitelek törlesztő részletei az olcsóbb nemzetközi források és deviza kamatlábak miatt alacsonyabbak, viszont...

A devizahitelek törlesztő részletei az olcsóbb nemzetközi források és deviza kamatlábak miatt alacsonyabbak, viszont az árfolyam ingadozás miatt a törlesztő részletek hosszú távon kiszámíthatatlanok lehetnek. A forinthitelek törlesztőrészetei ugyanakkor már indulásnál magasabbak, viszont itt nincs árfolyam kockázat. Ezért azt gondolhatnánk, hogy a forint termékekkel hosszú távra tervezhetünk.

Néhány tény a forint termékekről!

A forintkölcsönöket ajánló pénzintézetek általában nem hangsúlyozzák, hogy a forinthiteleknél ugyan nincs árfolyam ingadozás, viszont a kamat igenis rövid távon és gyakran is változhat. A bankok a legritkább esetben rögzítik 1 évnél hosszabb időre a forint kamatlábakat, ami azt jelenti, hogy kamat változáskor akár nagy mértékben is emelkedhet a törlesztő részlet!

A legfőbb indok a forint kölcsönök mellett mégis az árfolyamkockázat elkerülése. Arra azonban kevesen hívják fel a figyelmet, hogy pár év múlva, amikor hazánk is csatlakozik az euró övezethez, forint hiteleinket euróra kell majd váltani, és azt ma senki nem tudja megmondani, hogy az átváltás milyen árfolyamon, mennyire gyenge vagy erős forint mellett történik majd!

Euró alapú termékek

Az euró alapú termékek a devizahitelezés kezdete óta megtalálhatóak a pénzintézetek palettájában, mégis ezeket a konstrukciókat eddig kevés ügyfél igényelte. Ennek magyarázata az, hogy az eurókölcsön ugyanúgy árfolyamkockázattal rendelkezik, mint a svájci frank alapú termékek, a forrása viszont drágább, mint a svájci franké, így csak magasabb kamatszinten értékesíthető. Igazság szerint, ennél biztonságosabb fizetőeszközt hosszú távon egy eurózónához csatlakozni készülő országnak el sem lehet képzelni. 

Három érv az euró mellett

1. Árazás. Az UCB által meghatározott euró kamatszint jóval a piacon fellelhető forint termékeké alatt mozog. Ráadásul a banknál az euró termékek kamata 3 vagy 5 évre rögzíthető, tehát erre az időszakra a kamatszint feltétlen módon állandó. (Ugye a forint termékeknél ez az időszak maximum egy év).

2. Minimális árfolyamkockázat. Az UCB által használt Budget Fix törlesztési opció lényege, hogy a törlesztő részletet a kölcsön felvételekor fixáljuk, majd a futamidő alatt ezen a szinten tartjuk, az árfolyam ingadozásokat a futamidő változásában követjük le. Egyszerűen elmagyarázva: ha a forint gyengül az euróhoz képest, a futamidő nőni fog, ha a forint erősödik, a futamidő csökken.

3. Nincs átváltási kockázat. Fontos hozzátenni, mivel a termék euróban van nyilvántartva, az euró övezethez való csatlakozáskor nem kell majd izgulni, milyen árfolyamon rögzítik a váltást, nem úgy a forint termékeknél. (Minél rosszabb a forint-euró árfolyam, annál nagyobb lesz az átváltott tartozás.)

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!