szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Más autóban közlekedhet, más személyzettel és más irányítószámú munkahelyen dolgozik ezután Schmitt Pál.

Más autóban közlekedhet, más személyzettel és más irányítószámú munkahelyen dolgozik ezután Schmitt Pál. Köztársasági elnökként még biztonságosabb járműben és ingatlanban szolgálhatja az ország érdekeit, mint parlementi elnökként. MIndez kötelező, hiszen a legmagasab közjogi méltóság nem válogathatja meg munkahelyét, legfeljebb lakását. 

Orbán Viktor 29 pontos csomagjának ismertetésekor beszerzési, telefon- autó, és bútor-csere stopról beszélt a közszférát illetően. Ehhez képest szinte azonnal kicseréltette elődje kormányfői foteljét. Kérdés, mit tesz a most még párttárs Schmitt Pál a Sólyom László által több mint 1500 napig koptatott karosszék esetében.

Úgy tudjuk, hogy elég jó állapotban van az ülőalkalmatosság, a leköszönő államfő alatt nem nagyon változott az állapota. Erre utal, hogy még Mádl Ferenc idején szerezték be és azóta csak takarítgatni kellett. Az új államfő ugyanakkor magasabb és testesebb, mint elődje, a bútordarab azonban megfelelően stabil és minden bizonnyal állja a próbát.

A Köztársasági Elnöki Hivataltól szerzett értesülésünk szerint 2002, vagyis a belső felújítás befejezése óta semmiféle nagy mértékű felújítás és bútorcsere nem történt. Csak szabálytalan időközökben tisztasági festést végeztek és a kötelező karbantartásokat ejtették meg. Valószinű, hogy egy ezeket meghaladó felújítást nem kockáztat meg a frissen hivatalba lépő államfő, ez támadási felület lenne és műszakilag legfeljebb ötéves ciklusa vége felé lehet indokolt. Schmitt Pál vélhetően mégiscsak szorgalmazni fogja azonban a közeli támfal megerősítését. A fal ugyanis rászorul erre, mivel a folyamatos ráépítések és az esőzések miatt egy része megcsúszott. A munka többszáz millió forintba kerülne és egy-két évig is eltartana. A falon lévő repedés továbbterjedése veszélyeztetheti a szomszédos köztársasági elnöki palotát is, ezért a Sándor-palotán is elhelyeztek több mérőpontot, amelyek mutatják, hogy a fal dőlése megáll, netán gyorsul.

A palotát 1999 ősze és 2002 áprilisa között kívül és belül teljesen felújították. A beruházásra 2,2 milliárd forintot költöttek, a befejezéskor távozóban lévő Fidesz-kormány  Miniszterelnöki Hivatala több százmillió forintért vásárolt bútorokat, festményeket, ezeket 2002 májusában vitték az épületbe. Az index.hu jelentése szerint az ellenzék mindvégig támadta a terveket.  A teljes beruházási keret 16 százalékát, 400 millió forintot belsőépítészeti munkákra fordították.


Zöld lesz-e Schmitt Pál?

Sólyom nagy harcos a környezetvédelemben és ezt a zöld vonalat a hivatal működésére is kiterjesztette. A Köztársasági Elnöki Hivatalban nem sokkal hivatalba lépése után szelektív hulladékgyűjtési programot indított el. A papírhulladékot, az italos kartondobozokat, a műanyag- és üvegpalackokat, valamint a használt elemeket egymástól elkülönítve gyűjtik és szállíttatják el. A program ezen kívül kiterjed majd az elektromos és elektronikai (számítástechnikai eszközök) használata során keletkező ún. e-hulladék, a feleslegessé vált anyagok (például festékkazetták, stb.) szelektív gyűjtésére és elszállítására is. A szelektív szemétgyűjtési programot a hivatal felkérésére a Hulladék Munkaszövetség (HuMuSz) dolgozta ki és felügyeli, együttműködésben az Öko-Pack Kft.-vel.

Egyelőre nem tudni, hogy a Sándor palota új lakója – követve Sólyom László gyakorlatát - az úgynevezett fair trade szellemében környezetbarát technológiákkal, nem gyerekmunkával előállított vagy újrafelhasznált alapanyagok segítségével készített termékekkel látja-e el a hivatalt vagy sem. Elődje egyebek között a kávét és a teát is olyan cégtől vagy cégektől szerezte be, amelyek a fair trade elveit követik.

A felújítási üzlet nyertesei

Generáltervező: Közti Rt.
Építész tervező: Potzner Ferenc
Légtechnika: Berzsenyi Zoltán
Fűtés, hűtés: Ács Béla
Közmű: Szalkai Béláné
Környezetrendezés, kertépítés:
Csontos Péter
Belsőépítész tervező: MNDP Építőművészeti Kft., Magyari Éva, Pazár Béla
Művészettörténész szakértők: Farbaky Péter, Dávid Ferenc
Statikus: Főző Károlyné
Bonyolító: Főber Rt.
Generálkivitelező: Közév Rt.,
projektmenedzser: Pelikán Imre
Műmárványok:Bálint és Kistenyere Bt.
Fehér munkák (gipsz): Obeliszk Kft.
Kőmunkák (tömb): Reneszánsz Rt.
Kőmunkák (lapburkolat): Épkő Kft.
Falikarok, lámpák: Kandeláber Rt.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!