szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Mától hatályosak a jelzáloghitelekkel összefüggő korábbi változtatások.

Mától hatályosak a jelzáloghitelekkel összefüggő korábbi változtatások. Az Ingatlanmenedzser most a Magyar Közlöny segítségével közre adja a pontos szöveget, érdemes alaposan átböngészni.

Természetes személy – ide nem értve az egyéni vállalkozót – devizában nyilvántartott, vagy nyújtott (deviza alapú) kölcsönszerzõdésébõl keletkezõ hitelezõi követelés biztosítására, természetes személy tulajdonában álló ingatlanon, vagy ingatlannak természetes személy tulajdonában lévõ tulajdoni illetõségére jelzálogjog nem alapítható, a felek ettõl eltérõ rendelkezése semmis.

Az ingatlan-nyilvántartásba nem jegyezhetõ be természetes személy tulajdonában álló ingatlanra, vagy ingatlannak természetes személyt megilletõ tulajdoni hányadára olyan jelzálogjog, amelyet természetes személy – ide nem értve az egyéni vállalkozót – devizában nyilvántartott, vagy nyújtott (deviza alapú) kölcsönszerzõdésébõl keletkezõ hitelezõi követelés biztosítására alapítottak.

Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés nem akadálya az ingatlan-nyilvántartásba már bejegyzett jelzálogjog jogosultja személyében, vagy a jelzálogjoggal biztosított követelés pénznemében és összegében a kölcsönszerzõdés módosítása miatt történõ változásbejegyzésnek (kölcsönkiváltás), valamint a már fennálló hitelezõi követelés biztosítékául szolgáló ingatlanra bejegyzett jelzálogjog törlésével egyidejûleg másik felajánlott ingatlanra alapított jelzálogjog bejegyzésének (fedezetcsere) abban az esetben, ha a jelzálogjog és az azzal biztosított követelés mértéke a korábbinál nem terhesebb.

A fedezetcserére vonatkozó rendelkezés alkalmazandó az ingatlanok megosztása vagy összevonása esetén a zálogjog törlésével egyidejûleg a megosztással vagy összevonással kialakított ingatlanra a korábbinál nem terhesebb zálogjog bejegyzésére nézve is.A (2) bekezdésben foglaltak teljesítése érdekében a bejegyzés alapjául szolgáló okiratnak tartalmaznia kell a követelés eredeti és módosított összegét forintban is.

Az egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról szóló 2010. évi XC. törvény 81. §-ával megállapított Ptk. 261. § (4) bekezdését csak a hatálybalépését követõen kötött jelzálogjog alapítására irányuló szerzõdésre kell alkalmazni azzal, hogy a hatálybalépését megelõzõen kötött jelzálogjoggal biztosított kölcsönszerzõdés tekintetében sincsen akadálya annak, hogy a szerzõdéses jogviszonyban történõ jogutódlás (hitelezõi engedményezés vagy adósi tartozásátvállalás) és a kölcsönszerzõdés módosítása, vagy megszüntetése és új szerzõdés kötése következtében az adóssal szemben zálogjogosultként más személy javára, vagy azonos hitelezõ azonos követelésének biztosítására a kölcsönszerzõdés módosítása miatt más pénznemben és összegben alapítsanak vagy jegyezzenek be jelzálogjogot (kölcsönkiváltás), valamint hogy a hitelezõi követelés fedezetéül szolgáló ingatlanra bejegyzett jelzálogjog törlésével egyidejûleg másik felajánlott ingatlanra alapítsanak jelzálogjogot (fedezetcsere) abban az esetben, ha a jelzálogjog és az azzal biztosított követelés mértéke a korábbinál nem terhesebb.

Az (1) bekezdésben foglaltak teljesítése érdekében a kölcsönszerzõdés módosításában meg kell jelölni a követelés eredeti és módosított összegét forintban is.”

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!