szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Az európai ipari és logisztikai szektor meghatározó szereplőinek kétharmada befektetési szempontból Nyugat-Európát...

Az európai ipari és logisztikai szektor meghatározó szereplőinek kétharmada befektetési szempontból Nyugat-Európát tartja a legígéretesebb régiónak a következő három évben – derül ki a CB Richard Ellis új kutatásából. Richard Holberton, a CBRE európai kutatási igazgatója szerint a jelenlegi bizonytalan környezetben Nyugat-Európa biztosítja leginkább a stabilabb és transzparens piaci környezetet az ipari és logisztikai ingatlanok iránt érdeklődő befektetőknek, fejlesztőknek és bérlőknek egyaránt.

„A felmérésünkben szereplő válaszadók nagy része a közép-kelet-európai régió iránt is érdeklődést mutatott, ami egybevág azzal, hogy a fogyasztói piacok strukturális változásai ezt a régiót teszik hosszú távon a középpontba.” – kommentálta a jelentést a CBRE kutatási igazgatója.

Egyértelmű tény, hogy az elmúlt évben a recesszió következtében gyengült a bérlői kereslet is. A kutatás szerint a válaszadók 55 százaléka úgy véli, hogy az ipari ingatlanszektor aktivitásának jelenlegi legnagyobb hátráltatója a gyenge bérlői piac. A felmérés eredményei arra is rávilágítottak, hogy amennyiben a kereslet erősödik, a flexibilis és fenntartható területek iránt nő meg az érdeklődés: a válaszadók mintegy fele úgy érezte, hogy a tulajdonosok legfontosabb feladata a rugalmasság biztosítása, ami lehetővé teszi, hogy üzleti stratégiáikat gyakrabban felülvizsgálhassák a jelenlegi piacon.

A gazdasági teljesítmény visszaesésének hatására gyengült a fejlesztési aktivitás is, mégis a fejlesztők és befektetők az elkövetkező három évben több területre terjesztik ki munkájukat az előző időszakhoz képest. Összességében, a felmérésben résztvevők 48 százaléka 2012-ben várja a spekulatív célú fejlesztések visszatérését az ipari és logisztikai szektorban.

Baka Gergely, a tanácsadó cég vezető szakértője szerint a magyar ipari ingatlanpiacot is a gyenge kereslet és a korlátozott fejlesztési aktivitás jellemezte 2010 első felében. Az üresedés jelenleg 19 százalékos, ám szemben Nyugat-Európával, ezen területek kiváló minőségűek, s hamar bérlőre találnak, amennyiben a kereslet ismét nekilendül. „Mindazonáltal nem várjuk, hogy a bérbeadás 2012-ig jelentős növekedést mutat.” – fűzte hozzá.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!