Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
A luxusértékek piacán egész Európában hasonlóak a tendenciák: a kapcsolt szolgáltatások mennyiségében, minőségében, és...
A luxusértékek piacán egész Európában hasonlóak a tendenciák: a kapcsolt szolgáltatások mennyiségében, minőségében, és a piacra dobott luxusingatlanok számában is egyértelműen Nyugat-Európa az irányadó. A közép- és kelet-európai piac az ingatlanok elhelyezkedésében, a felhasznált anyagok minőségében, a nyújtott térérzetben, alapterületben Nyugat-Európa szintjén áll. A szolgáltatásokban tapasztalható ugyan némi lemaradás, de vannak példák a felzárkózásra. De hol vannak luxusingatlanok?
Monaco: egekbe szökő árak
A legnagyobb koncentrációban minden bizonnyal Monacóban fordulnak elő. Monte Carlo nagyon sok hírességnek, milliomosnak otthona, a hercegség ingatlanjai pedig a legdrágábbnak számítanak egész Európában. Itt még háromszintes penthouse lakást is vehetünk 25 millió euróért (6,3 milliárd forintért). A kínálatban találunk 287 négyzetméteres lakást 9 millió euróért, de ugyanabban az apartmanházban eladó egy 352 négyzetméteres lakás is.London: penthouse 34 milliárdért
London árban Monaco közvetlen vetélytársa; a világ egyik pénzügyi és üzleti központjában logikus módon jelentős fizetőképes kereslet van a luxusingatlanok iránt. A keresettebb környékek az üzleti központnak számító City környéke, Chelsea Temze parti részei, valamint a központi kerületek exkluzív részei.
Az angol milliomosok korábban a tradicionális házakat, vörös téglás blokkokban épült lakásokat részesítették előnyben, de a külföldi kereslet megjelenésével az új építésű luxusapartmanok is divatba jöttek. A Lancelot Place-ban 6 millió fontot is elkérnek egy apartmenért, miközben a Chesham Streeten 8,38 millió angol font egy penthouse. Ez utóbbi csaknem 2,8 milliárd forintnak felel meg.
A Knightsbridge nemrég elkészült luxusprojektjében a szomszédos Hyatt szállodával kötött szerződés alapján a hotel biztosítja a tulajdonosok számára a szobaszervizt, a takarítást, ruhatisztítást, színházjegyek beszerzését. A luxust természetesen itt is magas áron mérik, a projekt penthouse-a 18 millió fontért kelt el. Ez átszámítva 6,1 milliárd forintot jelent.
Londonban azonban ez még korántsem a legdrágább lakás. A One Hyde Park luxus penthouse-át tervezőasztalról vitték el, 100 millió angol fontért (ez közel 34 milliárd forint). A tulajdonos a katari külügyminiszter, Hamad sejk, az Al Jazeera televízió csatorna tulajdonosa.
Moszkva: helyi kereslet
Moszkvában az orosz milliomosok vásárolják a luxuslakásokat, használt és újépítésű ingatlanokra egyaránt vevők. A moszkvai luxuslakások piacán a biztonsági szolgáltatások nagy hangsúlyt kapnak, a 24 órás biztonsági szolgálat, videós megfigyelő lánc, körbekerített terület sok projekt szerves része a szokásos fitness-wellness szolgáltatások mellett.
A szállodai szintű szolgáltatások még nem igazán terjedtek el. A luxuskategóriában hirdetett ingatlanok ára ugyan általában kicsivel a nyugat-európai szint alatt áll, de a pénz elköltése itt sem lehet gond: egy exkluzív luxusingatlanban található 1500 négyzetméteres lakás saját lifttel és fitneszrészleggel, egyéni kúttal és vízszűrővel 30 millió dollárba kerül, ami átszámítva 5,1 milliárd forintot jelent.
Prága: kiforratlan piac
A cseh főváros luxusingatlan-kínálata nem tud lépést tartani az egyre növekvő kereslettel. A piac kiforratlansága miatt a luxusértékek főleg az ingatlan elhelyezkedésében, a felhasznált anyagok és designelemek minőségében jelentkeznek, a szolgáltatások skálája és minősége egyelőre nem éri el a nyugat-európai színvonalat.
A fejlődő prágai luxusingatlan-piac egyik kiemelkedő darabja a Prága belvárosában található Liliová 8. A XIX. századi, felújított épületben található 34 lakásos együttesben 7-8 ezer euró (1,8-2 millió forint) közötti áron kínálják a lakások négyzetméterét. Az eddigi legdrágábban eladott lakás 2008-ban 885 millió forintért cserélt gazdát Prágában.
Románia és Bulgária: első fecskék
A román és bolgár luxusingatlan-piac még gyerekcipőben jár, a kereslet a válság után egyelőre csak lassan növekszik. A trend egyértelmű: amint a befektetők felfedezik a két országban rejlő lehetőségeket, és a gazdasági fellendülés megindul, a fizetőképes kereslet is megérkezik. Az első luxusprojektek az idén 1,5 millió forintnak megfelelő négyzetméterárral indulnak.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
2025. július 10-én lezárult a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” pályázat. Július 15-étől új forgóeszköz-finanszírozási lehetőség nyílt meg a feldolgozóipari mikro- és kisvállalkozások számára.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
Kenuzással indította 80 napos túráját Magyar Péter, elsőként Borsodba, a helyben kifejezetten erős Koncz Zsófia körzetébe látogatott el. A Tisza Párt elnökét kérdeztük evezés közben, a helyiekkel pedig a politikai megosztottságról és a választási esélyekről beszélgettünk. Videóriport.
„Mindent megtettetek, hogy ártsatok a fiataloknak. Hoffmann Rózsától Balog Zoltánon át odáig, hogy bekúrtátok inkább az egész oktatást a rendőrség alá, mert más tervetek nem is volt, mint hogy kuss legyen.”
Olaszországi nyaralása idején történt végzetes baleset az osztrák extrémsportolóval.