szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Az összeg szolgálná a budai fonódó villamoshálózat kiépítését, a fogaskerekű felújítását és a Moszkva térre vezetését...

Az összeg szolgálná a budai fonódó villamoshálózat kiépítését, a fogaskerekű felújítását és a Moszkva térre vezetését - írta a Heti Válasz. A beadványt aláírták a térrel határos három városrész vezetői, Nagy Gábor Tamás I. kerületi, Láng Zsolt II. kerületi és Pokorni Zoltán XII. kerületi polgármesterek, továbbá Bagdy Gábor és György István főpolgármester-helyettesek, valamint Németh Zoltán, a Fidesz fővárosi frakciójának vezetője és Rogán Antal V. kerületi polgármester.

A javaslat tartalmazza még 1 milliárd forint elkülönítését az egy és két számjegyű országos főközlekedési utak fővárosi szakaszainak karbantartására. A forrást a bányajáradékból befolyó 4 milliárd forintos költségvetési többlet biztosítaná a képviselők szerint.

A főpolgármester szóvivője úgy nyilatkozott: a pénzösszeg egy európai uniós pályázat önrészéhez lehet elegendő. Amint az Országgyűlés elfogadta a költségvetést és a javaslatot, a főpolgármester leül egyeztetni a három kerület vezetőivel, ezután kerülhet sor a pályázat benyújtására, illetve az építészeti tervpályázat kiírására. Nagy Gábor Tamás tájékoztatása szerint a 3 milliárd forintos önrész elegendő lehet egy 30 milliárd forintos (2006-ban ennyire becsülték a tér rendezésének költségét) támogatás lehívására, amiből jelentős fejlesztéseket lehetne megvalósítani.

MTI - Szigetváry Zsolt

A legnagyobb budai közlekedési csomópont átépítése 1964 óta van napirenden. A főváros 1999-ben készíttetett először megvalósíthatósági és szabályozási tanulmányt a térre vonatkozóan a Mű-Hely Tervező és Tanácsadó Zrt.-vel, illetve annak jogelődjével. A Moszkva tér kerületi szabályozási tervét 2006-ban hagyta jóvá a II. kerületi önkormányzat képviselő-testülete. A cég 2006 és 2008 között több tervváltozatot is alkotott, ezek azonban nem kerültek a Fővárosi Közgyűlés elé.

A korábbi főpolgármester, Demszky Gábor több alkalommal tett ígéretet a munkák elkezdésére: 2006-ban úgy nyilatkozott, a Podmaniczky-program részeként Buda központjának újjáélesztését 2008-ban elkezdik. Horváth Csaba volt II. kerületi polgármester a 2006-os kampányban elmondta: elkészült a szabályozási terv, hamarosan nemzetközi tervpályázatot írnak ki a tér átalakítására, 2007 végére pedig a végleges építési engedély is meglesz. Kóka János, az I. kerület egyéni országgyűlési képviselőjelöltje a 2006-os választáskor szintén a Moszkva tér felújításával kampányolt. Miután nem választották meg, miniszterként jelentette be: a Moszkva tér megújítása része a II. Nemzeti Fejlesztési Tervnek. Ám az ígéret nem valósult meg.

Balaton Balázs sajtóreferens arról tájékoztatta lapunkat, hogy a II. kerületi önkormányzat vezetése nagyon örül annak, hogy a főváros új irányítói csatlakoztak a kerület évek óta hangoztatott álláspontjához: a Moszkva tér rendbetétele nem tűr halasztást. A hárommilliárdos összeg apróbb munkálatok elkezdésére, illetve egy kulturált, európai, mindenkinek tetsző új tér előkészítésére, közlekedési koncepciójának kidolgozására és az átalakítás előkészítésére lehet elég. Nyilván kellenek majd egyéb források is, hiszen a terület teljes átalakítása az előzetes becslések szerint is 30-40 milliárd forintba kerül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!