szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Az összesen 9 milliárd forintos beruházás keretében, állami és magán befektetők tőkéjéből valósult meg a Rác fürdő...

Az összesen 9 milliárd forintos beruházás keretében, állami és magán befektetők tőkéjéből valósult meg a Rác fürdő műemléki rekonstrukciója. A fürdőt Ybl Miklós későbbi terveihez illeszkedően újították fel és a jelenlegi háromszorosára, 4750 négyzetméteresre bővítették. Szerkezetkész a 67 szobás, háromszintes luxus termálszálló is. A komplexum valamikor tavasszal nyítja meg kapuit.

Bár a fürdő rész a nagyközönség számára nyilvános lesz, a drága belépőjegyek feltehetően nem fogják tömegfürdővé tenni a Rácz fürdőt. Meg nem erősített infomációink szerint a belépőjegyek a Gellért hegy másik oldalán lévő Gellért Fürdő árainál 30-40 százalékkal lesznek drágábbak. Ennek alapján a Ráczba 5600-6000 forintba kerülhetnek majd a belépők.

Tekintse meg videónkat:

A Gellérthegy gyógyvizének élvezetére Mátyás király építtette a mai Rác fürdő elődjét, amit sokáig királyi fürdőnek neveztek. Kupolás medencéit már a törökök építették. Az újabb fellendülés 1860-ban kezdődött, amikor a fürdő gazdát cserélt, és új tulajdonosa tetemes költséggel olyan fürdőintézetté alakította át - Ybl Miklós tervei szerint -, amely az egykori leírás szerint „dísz, csín, kényelem és célszerűség tekintetében mintának vehető s amilyennel a főváros egyetlen hasonló intézete sem mérkőzhetik”.

Kapcsolódó cikkünk:

Luxuskolostor nyílt a felső tízezernek Sopronbánfalván

A főváros még 2002-ben döntött a felújításról, ám sokáig nem történt semmi. A hotel üzemeltetésére szerződött német Kempinski lánccal 2006 szeptemberében közös megegyezéssel felbontották a megállapodást. Helyette az olasz Baglioni szállodalánccal kötöttek tizenöt éves szerződést.

A Fidesz az év elején rendőrségi feljelentést tett a felújítás ügyében, mert szerintük túl nagy önrészt kapott a fejlesztő magáncég ahhoz képest, amekkora pénzt befektetett. Illetve problémák voltak a közbeszerzési eljárás körül is. Csak a beléptető rendszer 600 millió forintba került.

A teljes projekt költsége elérte a 9,5 milliárd forintot, melyből 2,5 milliárd volt a Rác Nosztalgia Kft. többségi tulajdonosának önereje. Ehhez képest a gazdasági társaság tulajdonjoga a szállón és fürdőn 75 százalékos lesz, mígy a fővárosé csak 25 százalék. E mellett a projektcég megkapta a 220 millió forintra becsült ingatlan tulajdonjogát is.

Ráadásul a fejlesztéshez 750 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást is kapott a fejlesztő, a fennmaradó 6,25 milliárdos részt pedig a magyar állam bankja, az MFB finanszírozta. A főváros vezetése szerint minden rendben zajlott a beruházás körül.

Friss hír, hogy a Fővárosi Közgyűlés szerdai rendkívüli ülésén "mentőövet" dobott a mintegy 710 millió forintos adósságot felhalmozó Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt.-t-nek. György István városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes elmondta: 3 büntetőeljárás van folyamatban a céget érintő kérdésekben. Az egyik a Rácz fürdői beruházás, a másik a beléptető rendszer ügye, míg a harmadik a teljes üzemeltetési kiszervezési projekt kérdése.

Közölte, ez utóbbinál "azt a reményt táplálják", hogy meg lehet szüntetni a szerződést, amely havi szinten mintegy 40 millió forint megtakarítást hozhat 42 hónapon keresztül. Elmondta: a szerződés érdekessége, hogy egy igazságügyi szakértő korábban nyereséget prognosztizált a zrt.-nek, ám a gyakorlat ezzel szemben azt mutatta, hogy éppen a veszteség lett akkora, mint amekkora nyereséget vártak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

ingatlanmenedzser.hu Ingatlan

Videó: újranyitották az OPNI-t

A szervezők szerint az esemény célja az volt, hogy szabad teret adjon a kortárs művészeknek, "a bolondságnak".