Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Számos szobanövényünk van, melyek télen fagymentes, vagy kifejezetten magasabb hőmérsékletű körülményeket igényelnek...
Számos szobanövényünk van, melyek télen fagymentes, vagy kifejezetten magasabb hőmérsékletű körülményeket igényelnek, ám tavasztól őszig a kertben érzik a legjobban magukat. Ilyenek a kaktuszok többsége vagy számos mediterrán eredetű növény, mint a citrusok, leanderek, mályvarózsák.
A téli hónapok során e növények számukra nem túl ideális körülmények között tartózkodtak, hiszen a fényhiány miatt kellett alacsonyabb hőmérsékleten tartsuk őket. Lényeges, hogy a téli pihenő időszak során e növények ne induljanak növekedésnek, mert a hajtásaik megnyúlnak a fényt keresve (etiolálódnak) ami díszítőértéküket is rontja, és a betegségekre is sokkal fogékonyabbakká válnak. Tavasszal, e növények kertbe költöztetésekor figyelemmel kell lenni arra, hogy merőben más körülmények közé kerülnek, és ehhez hozzá kell előbb szokniuk.
Éjjel még alacsony a hőmérséklet
Sokéves tapasztalatok alapján május 10. környékéig kell talaj menti fagyokra számítani. Olyan növényeket, melyek nem képesek elviselni a 0 Celsius fok körüli hőmérsékletet, csak e dátum után tegyük ki a szabadba. A talaj menti fagy a föld felszínétől 5 centiméterre levő levegőrétegben fellépő fagy, amely gyakran nem is terjed ki a magasabb levegőszintekre. A talaj menti fagy mindig gyakoribb, mint a magasabban, például 2 méteres magasságban is jelentkező fagy. Ezért az alacsony növényzetre veszélyes, ellene házilag takarással, üzemileg fagyvédelmi füstöléssel, vagy öntözéssel védekeznek.
A mérsékelten fagyálló növények, – ide tartoznak például azok a mediterrán eredetű fajok melyek rövidebb ideig kisebb fagyokat is elviselnek károsodás nélkül – már akár március végén-április elején is kitehetők a kertbe. A növényeket lehetőleg az első időszakban valamilyen magasabb helyen tartsuk: teraszon, kerti asztalon, stb, hiszen, ha talaj menti fagy alakul ki, 50-100 centiméterrel magasabban lehet, hogy pozitív hőmérséklet van.
Az erős fény károsíthatja a leveleket
A növényeket először árnyékos részre tegyük a kertben, vagy árnyékoljuk hálóval akkor is, ha egyébként fényigényes fajokról van szó. A leginkább napfénykedvelő növényeknek is szükségük van rá, hogy a téli fényszegény időszakot követően fokozatosan szokhasson hozzá a direkt fényhez. A kertben tartott cserepes-, vagy dézsás szobanövényeket érdemes inkább ritkábban, de akkor olyan nagy vízadaggal öntözni, hogy a teljes földmennyiség átnedvesedjen a gyökerek körül, az alsóbb részeken is.
Ha gyakran kis vízadaggal öntözünk, akkor a növény ezt meg szokja és gyökerei a cserép felső részében fognak koncentrálódni. Nyaralás esetén, vagy egy-két öntözés kihagyását e növények sokkal jobban megsínylik, mint azok a társaik, amelyek nagy vízadagokat kapnak, hiszen ebben az esetben bár a talaj felszíne száraznak tűnik a cserépben, lejjebb jelentős víztartalékok állnak a növény rendelkezésére.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.