szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Idén várhatóan egyre több ipari ingatlanfejlesztési projektet adnak át Közép-és Kelet-Európában, főleg...

Idén várhatóan egyre több ipari ingatlanfejlesztési projektet adnak át Közép-és Kelet-Európában, főleg Lengyelországban és Oroszországban. A növekvő ipari termelés és termelékenység a régió vidéki városaiban növeli a keresletet, ezért a fejlesztési aktivitás a fővárosokból egyre inkább a vidéki nagyvárosok irányába tolódik el.

 

Ez főleg Csehországra és Lengyelországra jellemző, ám Magyarországon és Szlovákiában is érezhető ez a folyamat. A legtöbb piacon a fejlesztők leginkább a személyre szabott fejlesztésekre (build-to-suit) koncentrálnak, illetve olyan ügyletekre, ahol jelentős előbérleti megállapodás születik. A gazdaság teljesítményének függvényében a kisebb piacokon kevesebb fejlesztés folyik.

Idén az első három hónapban Budapesten és közvetlen környékén, főleg az M0 autóút mentén is megnövekedett a raktár területek bérbeadásának szintje. Bár az új szerződések általában kisméretűek voltak, a bővülések aránya láthatóan nőtt a tavalyi évhez képest. A kihasználatlanság viszont a régiótól eltérően még mindig magas (22%), és az elmúlt negyedévben is növekedett egy keveset három, már régebben megüresedett raktár piacra kerülésének következtében. A vidéki területeken is élénkülést tapasztaltunk a szektorban.

Húzóerő a német gazdaság

A CBRE szerint  Németország 2010-es erős teljesítménye minden exportvezérelt régióbeli országot segített. Az erősödő valutaárfolyamok és az emelkedő nyersanyagárak következtében Ukrajna és Oroszország is túljutott a válság okozta nehézségeken. Az ipari termelésen kívül a fogyasztói költés viszont a legtöbb piacon még nem emelkedett.

Újabb raktárak és logisztikai központok épülhetnek a javuló német export kiszolgálására
AP

A tervbe vett fejlesztések az elmúlt két évben tapasztalt számottevő visszaesése miatt 2010-ben a jelentős régiós nagyvárosokban az elkészült fejlesztések 60%-kal kevesebb - egymillió négyzetmétert - tettek ki. Ez a 2009-es 2,4 millió négyzetméterhez képest jelentős visszaesést tükrözött.
A növekvő ipari termelésnek köszönhetően a logisztikai létesítmények iránti kereslet is megnőtt: a közép-európai országokban és Romániában a bérlői aktivitás megközelítette a 2007-2008-as évek átlagát. Az üresedési ráták szinte minden piacon csökkentek a régióban. A Közép-Európában és Romániában mért átlagos 15,9 százalékos kihasználatlanság egy százalékponttal kisebb, mint a tavalyi csúcs. Néhány piac – mint például Pozsony, Kijev és Prága − már jelentősen alacsonyabb üresedéssel rendelkezik, mint egy évvel korábban.

A logisztikai szolgáltatók és a fuvarozók is bővülni akarnak

A tényleges nettó bérleti díjak a régióban nem változtak 2010 novembere óta, a fővárosok esetében a 2,5-4,5 euró/négyzetméter/hó sávban mozognak. A vidéki helyszínek általában olcsóbbak, kivéve néhány cseh várost, ahol az alacsony kínálat felfelé nyomja az árakat. Az ingatlanbefektetések iránti általánosan növekvő érdeklődéssel párhuzamosan a régió ipari ingatlan-befektetései is folyamatos emelkedést mutatnak a 2009-es mélypont óta. A szektor befektetései 2010-ben elérték a 420 millió eurót, ami 40 százalékos növekedést jelent éves szinten. 2011-ben ez a pozitív trend folytatódik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

ingatlanmenedzser.hu Ingatlan

Most kell raktárt bérelni

A nagy hazai és nemzetközi ingatlan tanácsadó cégeket tömörítő BRF szerint soha nem látott aktivitás jellemezte az...