szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az építkezés köztudottan legalább kétszer annyiba kerül, mint a kiszámolt költségvetés, és akkor még szerencsés az építtető, ha annyiból kijön a projekt. A Lakásfókusz lakossági-ingatlanos blog ad néhány tippet, hogyan lehet mégis megfékezni az építési kiadásokat.

Az első és legjobb tanács a költségek fékentartására azoknak, akik építkeznének: ne tegyék! A jelen gazdasági környezetben alaptézis, hogy ne építkezzünk, hanem vegyünk használtan - írja a Lakásfókusz lakossági ingatlanos blog. Egyfelől az építőanyagok a válság ellenére nem lettek olcsóbbak. Másfelől mélyen áron alul kaphatók zseniális házak országszerte, ráadásul már az a veszély sem fenyeget, hogy rossz minőségű, elavult, giccses házakból tudna csak válogatni az ember. A válság ugyanis nem volt válogatós: nem csak a rosszízlésűeket támadta meg, hanem nagyon sok igényes építkezőt is pénzügyi romlásba sodort.

A második tanács adódik az első végkövetkeztetéséből: a nulláról kezdésnél sokkal jobb félkész, félbehagyott építkezést vásárolni, és a nyomottnál is nyomottabb áron megszerezve azt már eleve sokat lehet spórolni: földmunkák, alapozás, szigetelés, födémbetonozás: ezek olyan fázisai az építkezésnek, amiket ma már nagy biztonsággal vállalható minőségben készítenek az építők, ráadásul a minőségük a ház félkész állapotában könnyebben is ellenőrizhető.

Mégis nulláról indulva az első lépés, ahol fogni lehet a költségeken: a terv. Kerüljük az öncélú megoldásokat, a látványos, drága, gyakorlati hasznot azonban keveset hozó maníroskodást: öblös kitüremkedés 12 ablakocskával, felesleges erkélyek, kilépők, terebélyes túlnyúlások, le velük! Minél kevesebb sarka van egy háznak, annyival olcsóbb lesz. Persze ne essünk át a ló túloldalára, a gyerekrajzokról ismert, „ajtó-ablak, nyeregtető, kémény, gomolygó füst, napocska” tervnél válasszunk azért előremutatóbbat, különben később soha senki sem fogja megvenni, és saját önbecsülésünket is rongálja, ha a világ leghétköznapibb házában kell lakjunk.

Sokan irtóznak a lépcsőzéstől, ezért egyszintes, terebélyes házakat álmodnak. Így lemondanak a pince lehetőségéről. Ezernyi érv szól azonban a pince mellett: egyfelől a legolcsóbban megépíthető szintje egy háznak. Ha jó alakú telket választunk (vízmosásos üreg, vagy enyhe emelkedés hátrafele), akkor a földmunkát is minimalizálhatjuk, és csak a szigetelés jelent többletet. A pincénél egy jobb dolog van: a tetőtér. Csak önmagában álló tetőt csinálni badarság: inkább emeljünk egy 60-80 centis térdfalat, és arra menjen a tető, így nagy százalékban ki fogjuk tudni használni lakótérként is, igaz, a plusz szigetelésen és a minőségi tetőablakokon ne garasoskodjunk.

További költségcsökkentő tippeket itt lehet olvasni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!