Az ÉVOSZ ötletét vette át a kormány a lánctartozásokról

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) kezdeményezte a kormánynál a hétfőn parlament elé került, a lánctartozások megállítását célzó törvényjavaslatot, amelytől szakmai vélemények szerint akár 30-40 százalékkal is csökkenhet a perek száma - mondta Tolnay Tibor, az ÉVOSZ elnöke szerdán az MTI-nek.

  • MTI MTI
Az ÉVOSZ ötletét vette át a kormány a lánctartozásokról

A lánctartozás kialakulásának egyik lehetséges módja, ha a megrendelő megtagadja a kivitelezőtől a teljesítés igazolását, így az nem állíthat ki számlát - ismertette az elnök. A nemzetgazdasági miniszter által hétfőn beterjesztett törvényjavaslat éppen ennek orvoslására hozza létre a Teljesítésigazolási Szakértői Szervezetet (TSZSZ), amely abban az esetben ad szakértői véleményt, ha nincs teljesítésigazolás. 

Tolnay Tibor úgy vélte, hogy a szakértői vélemény olyan fenyegetettség a megrendelőknek, hogy attól a perek száma akár 30-40 százalékkal is csökkenhet. A bíróságok ugyanis figyelembe veszik a TSZSZ szakvéleményét, és a javasolt megoldás gyorsított eljárást ír elő a perekre is.

Az elnök fontosnak tartotta a késedelmes fizetésből származó késedelmi kamat uniós jogharmonizálásának korábbra hozását is, amely szintén ennek a törvényjavaslatnak a része. A késedelmi kamat a jegybanki alapkamat 8 százalékponttal növelt mértéke lesz, amelyet automatikusan ki kell fizetnie a megrendelőnek. Eddig az állami megrendelőtől nem mertek késedelmi kamatot kérni a vállalkozók - tette hozzá Tolnay Tibor.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

A végtelen lehetőségek iparága

Az űrgazdaság egyre szélesebb lehetőségeket kínál már a kisebb cégek számára is. Pályázati források is rendszeresen elérhetők a vállalkozások számára.

Az Otthon Start hitel tényleg a csalárd osztogatás állatorvosi lova

Az Otthon Start hitel tényleg a csalárd osztogatás állatorvosi lova

Hangulatjavító intézkedések özönét zúdítja a kormány a választókra a Pride után, de még a támogatott lakáshitel is arról szól, hogy az állam kivonul a család- és szociálpolitikából, és a felelősséget az egyénre tolja. Hogyan járhatnak jól a magas jövedelműek az új kedvezményes hitellel? Miért maradnak ki a közszféra dolgozói ebből az osztogatásból is? Mi történne, ha nálunk is lengyel mintára emelnék a nyugdíjakat? Három szakértőt kérdeztünk.