szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt napokban mindenki az albérleti lehetőségekre, bérleti díjakra koncentrált. Itt vannak a legfontosabb szempontok, amiket át kell gondolni bérlőknek és lakáskiadóknak egyaránt.

A kiválasztott lakás bérleti díja csak egy tétel a sok közül, informálódni kell a többi kiadásról is. Ki kell kérni a közüzemi számlákat, és érdemes meggyőződni a lakás tehermentességéről is, ugyanis egy korábban felhalmozott közüzemi hátralék esetleg a szolgáltatás lekapcsolásával is járhat. A számlák összege ráadásul kellő információt ad a jövőbeni rezsikiadásokról is.

Tisztázandó továbbá a közös költség összetétele és mértéke. Ebben a vízdíjon vagy a szemétszállításon felül gyakran olyan tételek is szerepelnek, amelyek a jövőbeli fejlesztésekhez gyűlnek, így a bérlő nem élvezi majd ennek gyümölcsét. Az ilyen típusú tételeket gyakran átvállalják a tulajdonosok, de ez külön megbeszélés tárgya.

A legbiztosabb, ha a bérleti szerződést közjegyző előtt kötjük, hiszen így közokiratnak minősül a megállapodás, és a benne foglaltakat mindkét fél könnyebben tudja érvényesíteni. A főbérlők általában egy-három havi bérleti díjra tartanak igényt kaució címén, amit bérlőként még a beköltözés előtt, egy összegben kell kifizetni, és ezt is le kell papírozni.

Tisztázni kell a lakás rendeltetésszerű használata mellett előforduló garanciális hibák (elromló műszaki berendezések, csőtörés, stb.) javításának kérdését is. A szerződésbe kerüljön bele, hogy a bérlő csak a nem rendeltetésszerű használatból eredő károkért felel. Továbbá arra sem kötelezhető a bérlő, hogy a garanciális hibák javítását maga intézze, bár a gyakorlatban van, hogy ez a gyorsabb, de ilyenkor is a kiadások a tulajdonost terhelik.

Itt jön még egy fontos rész, a lakásban található bútorok, berendezések jegyzéke. Nem baj, ha ez egy 10 oldalas felsorolás, egyszer kell csak rászánni az időt, még akkor is, ha mondjuk a bérbeadó nem ragaszkodik hozzá – javasolja a Duna House. Az ingóságok tételes megnevezése mellé annak állapotát is érdemes feltüntetni, esetleg a drágább eszközökről fotó is jól jöhet vitás esetben.

Határozott idejű bérleti szerződés esetén rögzíteni kell a felmondás módját, és határidejét 60 napban érdemes megjelölni, ha van rá mód. Ha a bérlő teljesen biztos benne, hogy a bérleti időszak végéig ott marad, kizárható a szerződésből a felmondás lehetősége. Sőt, aki valóban hosszú távra tervez, hosszabbítási opciót is megfogalmazhat, amelyben az évfordulós áremeléssel kapcsolatos lehetőségekre is kitér; például kiköthető, hogy nem emelhet a tulajdonos az infláció mértékénél nagyobbat.

Amennyiben minden kérdésben megegyeztek a felek, lényegében egy utolsó, de nem kevésbé fontos adminisztrációs elem maradt, az óraállások jegyzőkönyvezése. A bérlő ezzel védheti magát attól, hogy a bérlet kezdeténél korábbi költségeket is tartalmazó számlákat is neki kelljen fizetni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!