szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A törvény betűjét betartva is lehet áron alul szerezni egy néhány tízmilliós kölcsön segítségével ingatlant árverésen – ezt mutatták be a Völner-Schadl-ügy egy mellékszálaként előkerült ingatlan történetén.

Végrehajtási árverésen vásárolt meg egy érdi ingatlant Schadl György sofőrje – írta az RTL a férfi kihallgatásán tett vallomása alapján. A technikát, amely egy árverésekre szakosodott vállalkozói réteg módszere, a HVG mutatta be februárban részletesen, most az rtl.hu egy konkrét példán vezette végig, hogyan működik mindez.

Ha mindez úgy történt, ahogy a vallomásban szerepel, az teljesen legális, csupán azt mutatja, hogy törvényszerűen eljárva is meg lehet szerezni egy 40,5 milliós házat 24,5 millió forintért.

A férfi nem is emiatt az ügy miatt lett vádlott – azzal vádolják, hogy a korrupt végrehajtók és Schadl György, a végrehajtói kar elnöke között ő szállította a pénzt, ártatlannak vallja magát, ez a téma csak mellékesen került elő a tárgyaláson.

Az előző tulajdonos 16,5 millió forint értékben vett fel hitelt, amelynek a fedezete a szóban forgó ingatlan volt. A törlesztéssel gondjai lettek, ezért a bank értékesítette a hiteleket egy követeléskezelőnek, majd 2020–2021 fordulóján árverésre bocsátották az ingatlant. Az M.V.-ként emlegetett férfi, aki a vallomása szerint „nem kizárhatóan” Schadl Györgytől kapta a tippet, hogy figyeljen a házra, megvette a követeléskezelőtől a banki tartozásokat, valamint fizetett azért, hogy beléphessen az eljárásba. A vallomása szerint ezért 24,5 millió forint kölcsönt kapott Schadltől.

Majd jött az online árverés, amelyet M.V. nyert, 40,5 millió forintos ajánlattal, azonban nem kellett több pénzt fizetnie, mert a vételárba a 24,5 millió forint mellett beszámították a megvett hitel kamatait is. (A törvény azt tiltja, hogy a végrehajtói kar alkalmazottja részt vegyen az árverésen, ez alapján M.V. hivatalosan nem az iroda dolgozója volt.) Utána még kapott Schadltől 1,5 milliót, hogy felújítsa a házat, majd pár hónappal később 41,5 millióért eladta. Azaz 15,5 milliót keresett az ügyleten, a vallomása szerint ebből 8,9 milliót adott a végrehajtói kar elnökének.

A követeléskezelő, amely felbukkant a történetben, szintén érintett a Völner-Schadl-ügy egy másik szálán: az egyik vezetője – aki a kihallgatása idején amúgy a végrehajtói kar mostani hivatalvezetőjének volt az élettársa – már bűnösnek is vallotta magát abban, hogy egy alkalmazottjának próbált egy végrehajtói helyet elintézni Schadlön keresztül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András Itthon

Völner és Schadl is tagadta a bűnösségét, a védelem Varga Juditot akarja tanúként beidézni a bíróságra

Nem ismerte be a bűnösségét Völner Pál és Schadl György sem a Fővárosi Törvényszék előkészítő ülésén. Völner ügyvédje azt állítja: vannak olyan sms-ek Völner és Varga Judit igazságügyi miniszter között, amit később ismertetni fognak, egyúttal jelezte, hogy kéri az az igazságügyi miniszter tanúként történő meghallgatását a tárgyalás során.