szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Eredménytelenül zárult a 2009 júniusa óta felszámolás alatt álló rétsági HelioGrid Magyarország Napelemgyártó Kft.

Eredménytelenül zárult a 2009 júniusa óta felszámolás alatt álló rétsági HelioGrid Magyarország Napelemgyártó Kft. negyedik vagyonértékesítési pályázata is. A felszámoló Novent Kft. 1,4 millió eurós nettó irányáron hirdette meg az amorf technológián alapuló, vékonyrétegű napelemeket gyártó cég ingatlanvagyonát és komplex műszaki infrastruktúráját.

Kóka János volt gazdasági miniszter

A 16,5 milliárd forintos beruházás elindítását 2007 márciusában jelentette be Kóka János akkori gazdasági miniszter, a gyár 800 új munkahely létrehozását tervezte. Maczinkó István, a HelioGrid igazgatója négy éve arról számolt be, hogy a fejlesztést 60 százalékban magyar, 40 százalékban svájci és amerikai befektetők finanszírozzák. Az akkori tervek 2008-tól évi 500 ezer négyzetméternyi napelem gyártásáról szóltak, a beruházás megtérülési idejét öt évre becsülték, ezt követően pedig évi 20-25 milliárd forint árbevételt terveztek.

 

Az üzemnek otthont adó ingatlan a TDK tulajdonában van, a Heliogrid csak bérelte azt, így a felszámoló a céggel közösen hirdette meg a vagyonelemeket − a HelioGrid befektetését az ingatlan felújításából és a berendezések telepítéséből adódó ráfordítások jelentették. (A japán TDK magyar leányvállalata, a TDK Elektronika Magyarország Kft. tavaly zárta be saját, rétsági gyárát.)

A tervek szerint a két fél a megállapodásban rögzített arányban osztotta volna el a vagyonértékesítésből származó bevételt, ehhez azonban arra lett volna szükség, hogy egy vevő az üzemet üzemként vásárolja meg. A napelemgyártáshoz szükséges technológia ugyanakkor egy harmadik fél tulajdonában van, azt lízingelte a társaság, az egyetlen telepített gyártósor az Energosolaré.

Balázs Miklós felszámolóbiztos a Napi Gazdaságnak elmondta, a negyedik meghirdetés sem vezetett eredményre, bár több érdeklődő volt és tárgyalások is zajlottak külföldi és belföldi cégekkel − végül azonban pályázatot egyikük sem nyújtott be.

A TDK-val kötött szerződés alapján további értékesítés nem várható, annak értelmében ugyanis a társaság a HelioGrid beruházásából adódó értéknövekményt elismerve, azt a felszámolónak kifizetve megtartja az ingatlant, a felszámoló pedig ezt követően a műszaki infrastruktúrához tartozó, mozdítható ingóságokat értékesítheti − ezek 40-50 millió forintos értéket képviselnek, többek közt légtechnikai berendezések, kompresszorok, sűrítettlevegő-rendszerek tartoznak e körbe. Balázs a szerződés részleteiről nem kívánt többet közölni.

Így tehát nagy eséllyel nem indul újra a napelemgyártás a rétsági ipari parkban, és a hitelezők sem számíthatnak jelentős megtérülésre. A korábbi hírek szerint a Nógrád megyei napelemgyár tíz hitelezőnek 122 millió forinttal tartozik.

A HelioGrid üzeme a felszámolás kezdete előtt 36 alkalmazottat foglalkoztatott, mérnökökkel és középfokú végzettségű betanított munkásokkal egyaránt. A Heliogrid külföldön is értékesített napelemet, valamint részt vett kínai üzemek telepítésében. Az elérhető cégbírósági adatok szerint a Heliogrid 2008-ban 275,8 millió forintos árbevételt ért el, amelynek kevesebb mint 10 százaléka származott exportértékesítésből. Üzemi eredménye ebben az évben 61,9 millió forintot tett ki, mérleg szerinti eredménye azonban 53,9 milliós veszteséget mutatott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!