Több százezer tonna fekete por zúdulhat ránk: az akkugyártásban erre még egyáltalán nem vagyunk felkészülve

Az elektromos járművek terjedésével az akkumulátorgyárak már bevették Európát, de sürgősen gondoskodni kell az akkuhulladék feldolgozásáról is. A becslések nagyon rövid időn belül mennyiségi ugrást jósolnak, de a hulladék legértékesebb részének kezelését végző üzemekre csak tervek vannak a kontinensen. Itthon sem jobb a helyzet.

Több százezer tonna fekete por zúdulhat ránk: az akkugyártásban erre még egyáltalán nem vagyunk felkészülve

Az akkugyárak Magyarország hathatós segítségével is intenzíven szaporodnak már az Európai Unióban, arra viszont még nincs megnyugtató válasz, mit kezdünk a néhány éven belül óriási mennyiségben keletkező akkuhulladékkal. A hulladék kevésbé komplikált fele, a műanyag-, alumínium-alkatrészek, egyszerűbb összetevők kezelése valószínűleg nem lesz nagy kihívás, ellenben a lényegi rész, az értékes fémeket tartalmazó, angolul black massnek nevezett anyag feldolgozása nagyon is az.

Ez a lisztfinomságú, egyebek mellett nikkelt, mangánt, lítiumot és kobaltot is tartalmazó fekete por az, amelyet a selejtes, illetve visszagyűjtött akkumulátorokból kiszerelt cellákból előkezelésével, darálásával, és a darálék fémes alumíniumtól és réztől való megtisztításával gyártanak. Idehaza ezt a SungEel Hitech Hungary Kft. bátonyterenyei üzeme végzi, amelynek a szennyezőanyagok kibocsátása miatt korábban felfüggesztették a működési engedélyét, egy ideje azonban újra működik, sőt, a kormányhivatal engedélyezte a kapacitása bővítését.

Tele van nikkellel a legnagyobb magyar akkufeldolgozó munkásainak szervezete

A dolgozókat a SungEel évente szűri, de az előírt kontrollvizsgálatokat már nem végzik el, néhányan saját zsebből fizették a független vizsgálatot. A kormányhivatal szerint minden rendben van.

Ez azonban csak az első lépés. A cellák black mass-szé darálása után viszont itthon nem tudják az anyag feldolgozásának következő, érdemi részét megoldani, mivel nincs ehhez szükséges úgynevezett hidrometallurgiai üzem. Dél-Koreában van, így a SungEel az anyagot hazahajóztatja, és ott nyeri vissza belőle az értékes alkotóelemeket, amelyeket fel lehet és az EU-ban hamarosan fel is kell használni az új akkuk gyártásánál.