szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Abu-Dhabi vagy Katar lesz az Öböl menti térség művészeti fővárosa?

Abu-Dhabi vagy Katar lesz az Öböl menti térség művészeti fővárosa? A műgyűjtő sejkek vetélkedésének az idegenforgalom lehet a haszonélvezője. Abu-Dhabiban néhány éve kezdték építeni a városhoz közeli Saadiyat (Boldogság) szigeten egy egyedülálló méretű szabadidőközpontot.

Az Abu-Dhabi Louvre építészeti makettje

A 27 milliárd dolláros beruházás központi eleme a kulturális negyed. Ennek legfontosabb intézményei a Louvre Abu Dhabi, a Guggenheim Abu Dhabi, a Zayed Nemzeti Múzeum, a Tengeri Múzeum és az Előadó-művészetek központja. Átadásukat 2013–2016-ra tervezik.

Ilyen lesz a 27 milliárd dollárból felépülő Abu-Dhabi Louvre

A Jean Nouvel tervezte Louvre Abu-Dhabi 30 évre szerezte meg a névhasználati jogot. A francia Louvre 15 éven keresztül saját anyagából biztosítja a kiállítandó műtárgyakat, összesen egymilliárd dollár fejében. Az üzlet Párizsban nem váltott ki egyöntetű lelkesedést, sokan a nemzeti imázs fontos részének kiárusításától tartottak, a hatalmas összeg azonban gyorsan elnémította a bíráló hangokat.

Sarkozy francia elnök és a tervező Jean Nouvel Abu-Dhabiban 2008-ban

A Guggenheim Abu-Dhabi a múzeumbirodalom ötödik, s egyben legnagyobb bástyája lesz. A 31 ezer négyzetméteres kiállítóterű épület tervezője a Guggenheim bilbaói „leányvállalatát” is jegyző amerikai Frank Gehry. A 800 millió dolláros költségvetéssel készülő intézményben az időszaki tárlatokon kívül állandó gyűjtemény is lesz.

A Guggeinheim Abu-Dhabi építészeti terve

Katar előbbre tart.  2008-ban nyílt meg Dohában az Iszlám Művészet Múzeuma, amelyet a kínai–amerikai I. M. Pei sztárépítész tervezett. Ezt két évvel később követte a Modern Művészet Arab Múzeuma. A legnagyobb dobás azonban a Nemzeti Múzeum megnyitása lesz 2014-ben; ennek sivatagi rózsa ihlette, futurista épületegyüttese az Abu-Dhabiban is aktív Jean Nouvel büszkesége.

A National Abu-Dhabi terve

Az Art Newspaper című tekintélyes szaklap szerint az utóbbi évek számos, rekordáron született aukciós és galériás vétele mögött a katari emír, illetve családjának tagjai állnak. A számok lélegzetelállítóak: 2005 és 2011 áprilisa között csak az USA-ban 428 millió dollárért vásároltak műkincset a katariak, Londonból pedig 87 millió font értékben régiséget, 21 millióért festményeket vittek haza.

A teljes cikket elolvashatja a HVG hetilap legfrissebb számában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!