Férfimagazinnak állt modellt az arcátültetett férfi
Hosszú évek türelmes munkájának és több mint száz egészségügyi szakembernek köszönhetően újra viszonylag normális életet él az az amerikai férfi, aki 1997-ben egy puskával lerobbantotta a saját arcát. Az akjait, a fogait és a csontjai egy részét is elveszítette. Csak maszkban mert évekig utcára lépni, olyan rémisztően nézett ki. 2012-ben aztán rajta végezték el a világ eddigi legbonyolultabb koponyarekonstrukcióját és arcátültetését. Most megmutatta az eredményt az egész világnak: modellt állt a GQ magazinnak.
Nemcsak a korkülönbség miatt nehéz hasonlóságot találni Richard Lee Norris fiatalkori és mostani fotóin. Az arcátültetés miatt alapvetően megváltoztak a vonásai, és érthető módon a mimikája sem tökéletes, de mindezek elenyésző apróságok ahhoz képest, ahogy kinézett a balesete után.
1997-ben, 22 évesen részegen ment haza, összeveszett az anyjával, és le akarta lőni magát. Elővette fegyverét a szekrényből, de az elsült, amikor már éppen vissza akarta rakni a helyére. Gyakorlatilag felrobbant az arca a lövéstől. Elvesztette az ajkait, az orrát, a fogait, a nyelve egy részét, roncsolódtak a koponyájának egyes csontjai, idegei. A The Daily Mail szerint arcának darabjai hálószobája falára és édesanyjára csapódtak. Odalett a szaglása, de ízeket valamennyire képes volt érezni.
Megoperálták, ahányszor lehetett, de úgy is rémisztően nézett ki. Nem mert emberek közé menni, csak maszkban és kalapban. Inkább éjszaka mozdult ki, akkor ment el például bevásárolni. Az orrát próbálták pótolni, az ajkait viszont nem tudták. Az arca besüllyedését sem sikerült megszüntetni a hiányzó csontok miatt.
Végül néhány éve a Marylandi Egyetem egészségügyi központjának egyik plasztikai sebésze felajánlotta a férfinak, hogy megpróbálhatnák egy másik módszerrel helyreállítani az arcát. Az orvostudomány fejlődésével lehetővé vált ugyanis az arcátültetés, bár megvoltak a kockázatai.
2012-ben orvosok és nővérek hada, több mint 150 ember vett részt a maratoni, 36 órás rekonstrukciós műtétben illetve a beteg ápolásában. A világon először egyébként egy francia nőn végeztek arcátültetést 2005-ben. Richard Lee Norris egy olyan férfi arcát kapta meg, akinek a szerveivel összesen öt ember életét mentették meg vagy tették elviselhetőbbé.
Az új arc felhelyezése előtt rekonstruálták az alsó és felső állkapcsát, új fogsort kapott, pótolták a nyelve hiányzó részét, valamint szöveteket ültettek át a nyaka környékéről.
Az orvosok 2012 októberében számoltak be a műtét részleteiről.
Az arcátültetés azonban a szív- vagy a májtranszplantációnál is bonyolultabb eljárás, és a betegeknek egész életükben nagyon vigyázniuk kell az egészségükre. Az amerikai férfi is, akárcsak a többi transzplantált beteg, olyan gyógyszereket kap, amelyekkel lenyomják az immunrendszerét. Így próbálják megakadályozni, hogy kilökődjön az új testrész. Nem dohányozhat, nem ihat alkoholt, nem érheti erős napfény és óvnia kell magát a sérülésektől.
A felépülés különösen hosszadalmas folyamat: meg kellett tanulnia újra enni, inni, beszélni. Lassan érzelmek kifejezésére is képes lesz az arcával.
A friss fotókon a 39 éves Richard már horgászik, orvosaival konzultál és kissé merev mimikáját leszámítva ugyanúgy néz ki, mint bárki más. A GQ magazin közeli portréja pedig akár az egész folyamat betetőzése lehet. Richard ma már élni akar és tanulni, ameddig csak tud.