Tetszett a cikk?

Matolcsy György belép a néppárttá alakuló Fideszbe és ezt tanácsolja a közgazdász-társadalom nagyobb részének is. Az Orbán-kormány gazdasági minisztere erről az ellenzéki pártot támogató értelmiségiek pénteki budapesti sajtótájékoztatóján beszélt.

Matolcsy szerint a Fidesznek nagyon sokat köszönhet Magyarország, mert a párt tartós polgári alternatívát tud kínálni, a Fidesz pedig azért tartozik köszönettel Magyarországnak, mert egy kicsi, tehetséges csoportból erős politikai szervezetté tudott válni. Az MTI információi szerint az Orbán-kormány gazdasági miniszterének nincs szándékában funkciót vállalni az átalakuló szervezetben. Matolcsy 2000-től 2002-ig tartó minisztersége idején is pártonkívüli volt. A nyolcvanas években a Pénzügyminisztériumban, 1988-tól a Pénzügykutató Rt.-ben, majd - az Antall-kormány idején, egy féléves államtitkársági periódust letöltve - az általa létrehozott Növekedéskutató Intézetben érlelődött meggyőződését fogalmazta bele a Fidesz 1998-as gazdasági programjába. A párt a választási vereségig magáénak vallotta a Matolcsy számításaira épülő 7 százalékos gazdasági növekedési célt.
Révész Mária, Pécs városának MDF-es volt alpolgármestere, aki szintén belép a Fideszbe, kérdésre válaszolva úgy fogalmazott: azzal, hogy a Fidesz módosuló alapszabálya lehetővé teszi a kettős párttagságot, a labda az MDF-nek van feladva. Reményét fejezte ki, hogy a demokrata fórum vállalja a kettős tagokat.
Pálinkás József, a Professzorok Batthyány Körének elnöke közölte, hogy a Fidesz átalakításában szerepet vállaló értelmiségiek április 8-án nagygyűlést tartanak Budapesten. A nagygyűlés célja, hogy a résztvevők megfogalmazzák elképzeléseiket és elvárásaikat a Fidesz néppárttá alakításával kapcsolatban.
A Fidesz elnöksége szerdán véglegesítette az alapszabály-módosítás tervezetét. Az új Fidesz Szájer József alelnök szerint "európai típusú néppárt" lesz, amely minden társadalmi réteg felé nyitott. Szájer szerint az átalakuló Fideszben a politizálás súlypontja a megyei szintről választókerületi szintre helyeződik át. A pártot egy szűkebb, operatív feladatokat ellátó elnökség vezeti majd, amelynek a párt elnökén, a frakció vezetőjén és az országos választmány elnökén kívül még két, a kongresszus által választott alelnöke lesz. Az operatív elnökségen kívül egy szélesebb körű elnöksége is lesz a Fidesznek. Az új Fidesznek nemcsak magyar állampolgárok, hanem uniós tagállamok polgárai és magyarigazolvánnyal rendelkezők is tagjai lehetnének. A módosuló alapszabály szerint lehetőség lesz kettős párttagságra, de csak azon szervezetek esetében, amelyek szintén az Európai Néppárt tagjai.
Szájer szerdai sajtótájékoztatójával egy időben jelentette be Herényi Károly, a Magyar Demokrata Fórum frakcióvezetője, hogy pártja 2006-ban valószínűleg önállóan indul a választásokon, mivel az MDF így nagyobb esélyét látja a jobboldal győzelmének. Herényi hozzátette: a leendő esetleges szövetségesek közé számítanak a Magyar Demokrata Néppárt egyes politikusai. "Az MDF önállósulási törekvése nem öncélú, azt szolgálja, hogy a jobboldali érzelmű, szimpatizáns választópolgárok szélesebb körének megszólításával a jobboldal kerüljön kormányra" - jelentette ki a politikus. Herényi Károly hozzátette, hogy a Fideszben erős törekvés érzékelhető a jobboldal egységesítésére. "Lehet, hogy egyszer majd igen, de most még nem érett meg a helyzet a tömbösödésre" - mondta az MTI-nek a frakcióvezető.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!