Tetszett a cikk?

A Magyarország uniós csatlakozásáról tartott ügydöntő népszavazás eredményes volt, mivel az érvényesen szavazó választópolgárok 83,76 százaléka, az összes választásra jogosult állampolgár 38 százaléka voksolt igennel – jelentette be Ficzere Lajos, az Országos Választási Bizottság (OVB) elnöke a testület vasárnapi, végeredményt megállapító határozatát ismertetve. Mádl Ferenc köztársasági elnök szerint a szombaton megszületett egyértelmű döntés új történelmi helyzetet hozott létre Magyarországon.

Ficzere Lajos szerint a szombati népszavazás a jogállami normáknak megfelelően, az alkotmányos és törvényi előírások szerint rendben, fegyelmezetten zajlott le. A Ficzere által ismertetett végeredmény szerint a szavazás befejezésekor a névjegyzékben 8 042 272 választópolgár szerepelt. A szavazáson 3 669 252 választópolgár jelent meg, az urnákban ennél 2 537-tel kevesebb, összesen 3 666 715 szavazólap volt. A népszavazáson a választásra jogosult állampolgárok 45,62 százaléka jelent meg. Az érvénytelen szavazatok száma 17 998 - 0,49 százalék -, érvényesen 3 647 717-en - 99,44 százalék - voksoltak. Összesen 3 056 027 választópolgár - 83,76 százalék - szavazott igennel és 592 690 - 16,24 százalék - nemmel. Vitatott szavazat nincs. Az eredményt megállapító határozat ellen legkésőbb hétfőn 16 óráig lehet kifogást benyújtani a Legfelsőbb Bírósághoz címezve az Országos Választási Bizottságnál. A Legfelsőbb Bíróságnak 24 órája van arra, hogy a kifogásokat elbírálja.
Az Országos Választási Bizottsághoz (OVB) vasárnap estig mintegy 45 beadvány érkezett, amelyek több mint fele a népszavazáson feltett kérdés utólagos érvénytelenítését, illetve ehhez kapcsolódóan az eredmény érvénytelenítését kérte. Az eredmény érvénytelenítését indítványozó beadványok indoklásként azt fogalmazták meg, hogy megítélésük szerint a népszavazásra feltett kérdés eltér a magyar jogszabályokban előírtaktól. Ezeket a beadványokat az OVB ugyanazzal az indokkal utasította el, mint szombaton a kérdés érvénytelenítését kérő beadványokat: a testületnek nincs hatásköre az Országgyűlés által az alkotmányba beemelt kérdés vizsgálatára. A beadványok túlnyomó többsége nem csak tartalmában, de szövegében is megegyezett, az egyik dokumentumon még a "használati utasítás" is szerepelt, amelyben a beadvány eredeti szövegének megfogalmazója arra kéri az állampolgárokat, hogy saját nevük alatt nyújtsák be azt. Ennek kapcsán Poczkodi Balázs, az OVB tagja a testület ülésén úgy vélekedett: a többeknek körbeküldött, majd az állampolgár saját nevében benyújtott sorozatbeadvány új jelenség, amely, ha tömegessé válik, egyfajta obstrukciós eszközként is szolgálhat, hiszen alkalmas lehet a választási bizottságok és a bíróságok munkájának lassítására. Ficzere Lajos szerint a kérdéssel foglalkozni kell a jövőben, hogy a jelenséget esetleges elterjedése esetén kezelni tudják. A szombaton megtárgyalt négy kampánycsend-sértési beadványhoz vasárnapra összesen egy újabb érkezett, amely azt kifogásolta, hogy április 11-én délután a Magyar ATV egy műsorában Kovács László külügyminiszter "az EU-csatlakozás mellett kampányolt". A beadványt az OVB megfelelő bizonyíték - videókezatta, vagy a műsorból származó szó szerinti idézetek - hiányában elutasította. Az OVB a beadványok alapján egyetlen egy esetben sem állapított meg kampánycsend-sértést.
Medgyessy Péter miniszterelnök hétfőn a Magyar Televízió Napkelte című műsorában leszögezte: továbbra is jónak tartja azt, hogy a szerződés aláírása előtt kért felhatalmazást a lakosságtól. Mint hozzátette, ezzel magabiztosan megy el Athénba aláírni a szerződést. A szombati EU-népszavazáson részt vevők számával kapcsolatban Medgyessy úgy vélte, fél év múlva már senki sem fog emlékezni arra, hányan mentek el szavazni. Elismerte ugyanakkor, hogy érdemes elemezni a történteket. Mint mondta, készült egy telefonos felmérés, amiből az derült ki: többen mondták azt, hogy voltak szavazni, mint ahányan ténylegesen elmentek. Medgyessy Péter szerint a kampány túl nyugodttá tette az embereket a népszavazás pozitív eredményét illetően.
Mádl Ferenc köztársasági elnök a népszavazást értékelő beszédében kiemelte: a várakozásoktól elmaradt részvételi arány a népszavazás eredményén mit sem változtat. Mádl szerint Európában a népszavazások részvételi aránya általában alacsonyabb a parlamenti választások részvételi arányánál, s ez ismétlődött meg most Magyarországon is. Jelezte, hogy e viszonylag alacsony arány nyilván vizsgálódások és elemzések tárgya lesz, úgy vélekedett azonban, nem kellene visszamenőleg hibákat keresni. Az államfő hangsúlyozta: a jövőbe kell nézni és a nemzeti egység jegyében olyan rövid és hosszú távú fejlesztési programokat kell kidolgozni és megvalósítani, "amelyek útján egyértelművé tudjuk tenni a kétkedők és a szavazástól távolmaradottak számára, hogy kikovácsolható a jövőben elképzeléseinkből, cselekvéseinkből, terveinkből, programjainkból egy jobb jövő mindenki számára és a nemzet egésze az EU-csatlakozás nyertesévé válhat".
Mind Mádl Ferenc, mind Lamperth Mónika belügyminiszter megköszönte a népszavazás előkészítésében és lebonyolításában részt vevők munkáját. A belügyminiszter figyelemre méltónak és szinte példa nélkülinek nevezte, hogy egy órán belül több mint 80 százalékos feldolgozottságot sikerült elérni. Lamperth Mónika jelezte: biztos benne, hogy sokan fogják majd vizsgálni a részvételi arányt, arra kért azonban mindenkit, ne engedjék elvenni annak a több mint hárommillió embernek az örömét, aki most úgy érzi, egy fontos döntés részeseként valami olyan mellé tette le voksát, ami az ország javát, felemelkedését szolgálja.
(MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!