Tetszett a cikk?

A romák körében bizonyos betegségek jóval magasabb arányban fordulnak elő, és a romák átlagosan tíz évvel rövidebb ideig élnek, mint a lakosság többi része - derül ki egy felmérésből, amely szerint ennek oka a szegénység mellett az orvostanhallgatók körében tapasztalható cigányellenesség. A tavaly végzett vizsgálat eredményei alapján az egészségügyi tárca megelőző intézkedéseket tervez.

Az orvostanhallgatók körében végzett úgynevezett próbafelvétel eredménye szerint a megkérdezettek 10 százaléka "kőkeményen cigányellenes", s csaknem 40 százalékuk esetében fedezhetők fel a cigányellenesség nyomai - többek között ez derült ki az egészségügyi tárca csütörtöki sajtótájékoztatóján, ahol Babusik Ferenc kutató ismertette a romák egészségügyi állapotára vonatkozó adatokat.
A romák rossz egészségi helyzete – a feltételezhetően a hátrányos megkülönböztetéssel, előítéletességgel kapcsolatos mechanizmusok mellett - az úgynevezett szegénységi faktorokkal van összefüggésben - jelentette ki Hegyesiné Orsós Éva helyettes államtitkár. Göncz Kinga politikai államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy a problémák sokszor nem kifejezetten a roma közösséghez, hanem a szegénységhez köthetők.
Egy a tavaly ősszel zárult reprezentatív felmérés eredményei szerint a 19-34 éves romák között a TBC előfordulása 11-szeres, a vashiányos vérszegénységé - a nők esetében - 10-szeres, a szívbetegségeké 15-szörös, a daganatos megbetegedéseké pedig 4,5-szeres. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyében végzett vizsgálat szerint az említett korosztályon belül a roma népesség 41,6 százaléka szenved valamilyen betegségben.
Hegyesiné Orsós Éva a tárca tervezett intézkedései között említette a Betegjogi, Ellátottjogi és Gyermekjogi Közalapítvány létrehozását. A minisztérium emellett többek között előítéletesség-mentességet szolgáló programokat építene be az egészségügyi és szociális szakemberek kötelező képzésébe és továbbképzésébe, intézkedési csomagot készít a roma származású dolgozók számának növelésére, valamint intenzív szűrővizsgálatokat kezdeményez. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!