Tetszett a cikk?

Kizárólag a gyanúsított fogvatartásának körülményeire vonatkozó panasz miatt szállították át Rejtő E. Tibort a rendőrségi fogdából a Nagy Ignác utcai büntetés-végrehajtási intézetbe - tájékoztatott a fővárosi főügyész az MTI érdeklődésére kedden.

Rejtő E. Tibor átszállítása nincs összefüggésben a panasz előadását követő gyanúsítotti kihallgatáson elhangzottakkal és arra sem vezethető vissza, hogy bármifajta hibát követett volna el a nyomozást végző ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatósága (SZBEI). A volt bankvezető panasza kizárólag a fogva tartás körülményeire, döntően a higiéniás viszonyokra vonatkozott - mondta Sódor István, aki szerint a büntetés-végrehajtási ügyésznek ilyen esetekben is törvényben rögzített kötelessége, hogy azonnal intézkedjen a panasz kivizsgálásáról.
A múlt csütörtökön a panasz meghallgatását követő, Rejtő E. Tibor kérésére lezajlott csaknem kilencórás, a büntetőügy érdemét is érintő gyanúsítotti kihallgatással kapcsolatban "nem tudok kérdésekre válaszolni, mert a nyomozás érdekét sértené a részletek nyilvánosságra hozatala" - mutatott rá Sódor. "Meggyőződésem, hogy az SZBEI-nél jól folyik a nyomozás. Eddig is szakmailag értékes munkát végeztek és ebben bízom a jövőben is. Az ügyészség és a rendőrség párhuzamosan, jogkörüknek megfelelően eljárva, egymást támogatva dolgozik ebben az ügyben is. Én úgy vélem, hogy a rendőrség és az ügyészség közötti összhang nem bomlott meg" - hangsúlyozta a főügyész.
Nyugtalanítóak és az adott büntetőeljárás sikerét súlyosan veszélyeztetőek azok a megnyilvánulások, amelyek törvényes nyomozati cselekményeket a valóstól eltérő jelentéstartalommal mutatnak be a nyilvánosság előtt - jelentette ki Juhász Gábor, az MSZP frakcióvezető-helyettese. Polt Péter legfőbb ügyésznek Lamperth Mónika belügyminiszterhez írott, Rejtő E. Tibor, a K and H Bank lemondott vezetője ügyészségre történő átszállítását tárgyaló levelével kapcsolatosan közölte: az ügyészség ebben a kérdésben a jogszerű megoldások közül olyat választott, amely a rendőrség és az ügyészség viszonyát "erősen mérgezi", és csökkenti a nyomozás hatékonyságát. "Felelősség terheli azt, aki egy ilyen nyilvánvaló hatékonyságcsökkentő megoldást választott ebben az ügyben" - tette hozzá Juhász Gábor, aki szerint komoly ellentmondások voltak a legfőbb ügyész és szóvivője mondanivalója között, eltérő vélemények láttak napvilágot, ez pedig mindenképpen magyarázatra szorul. Polt Péter a belügyminiszterhez írott levelében úgy fogalmazott, "megjegyezni kívánom, hogy nyugtalanítónak és az adott büntetőeljárás sikerét súlyosan veszélyeztetőnek tartom azokat a megnyilvánulásokat, amelyek a széles nyilvánosság előtt törvényes nyomozati cselekményeket politikai vita tárgyává tesznek".
Vasárnapi sajtótájékoztatóján is Juhász Gábor jelentette be, hogy az ügyészség Rejtő E. Tibort csütörtökön a rendőrség tudta nélkül előbb a Fővárosi Főügyészségre, majd egy büntetés-végrehajtási intézetbe szállította, jelentősen csökkentve ezzel a rendőrség esélyeit a sikeres nyomozásra. A frakcióvezető-helyettes furcsállotta a történteket és megjegyezte: vége a két bűnüldöző szerv közötti korábban hangoztatott jó együttműködésnek. Pál Tibor, a Belügyminisztérium politikai államtitkára hétfőn a parlamentben úgy vélekedett: nem szokványos, nem erősíti a rendőrség és az ügyészség közötti bizalmat, együttműködést, hogy az ügyészség a rendőrség megkerülésével végez nyomozást. Az ügyben hétfőn és kedden levélváltás volt a belügyminiszter és a legfőbb ügyész között.
A K and H Bank nyáron lemondott vezetőjét szeptember elején a rendőrség sikkasztással gyanúsította meg és a bíróság előzetes letartóztatásba helyezte. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!