Tetszett a cikk?

Az első hazai fertőzés 1985-ös regisztrálása és 2002 vége között összesen 1041 HIV-pozitív személy került nyilvántartásba, 110 anonim módon.

Ezt az egészségügyi tárca címzetes államtitkára ismertette azzal a felméréssel kapcsolatban, amely alapján 2010-ig kidolgozták a Nemzeti AIDS Stratégiát. Jakab Ferencné szerint Magyarországon évente átlagosan 68-an fertőződtek meg HIV-vírussal az elmúlt öt évben, ami jóval kedvezőbb más európai államok mutatóinál.



A fertőzöttek között 645 magyar állampolgár található és 286 külföldi személy, akik többsége nem Magyarországon szerezte a fertőzést. A betegek 83 százaléka férfi, 17 százaléka nő. A nők arányában az utóbbi években emelkedés észlelhető, arányuk 1990-ig 6 százalék, 1995-ig 9 százalék volt. Többségük külföldi partnertől kapta el a betegséget, de gyakori a prostitúció révén történő fertőződés is.



A férfiak esetében elsősorban homoszexuális vagy biszexuális érintkezés útján terjed a betegség, az utóbbi 17 évben nyilvántartásba vett személyek 71 százaléka ilyen módon vált vírushordozóvá. Ennek a kockázati csoportnak az aránya csökkenő tendenciát mutat az utóbbi években. Míg 1991 és 1995 között 76 százalékos, 1996-tól 2002-ig 63 százalékos volt a fertőződési arány közöttük.



A címzetes államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy ezzel ellentétes fejlődési irány figyelhető meg a heteroszexuális úton való fertőzés tekintetében, mivel annak aránya 1996 óta 28 százalékra nőtt a korábbi 5 százalékról. Arról is beszélt, hogy a HIV-vírust hordozók több mint hatvan százaléka a férfiak és a nők esetében is 20 és 39 év közötti.



Jakab Ferencné pozitívumként értékelte, hogy Magyarországon még senki nem szerzett HIV-fertőzést intravénás kábítószer-használat révén. A nyilvántartás szerint 9 külföldit regisztráltak hazánkban, akik fertőzött tűtől váltak vírushordozóvá, de ők - csakúgy mint a másik két magyar - külföldön kapták el a betegséget.



A címzetes államtitkár szerint a kedvező magyarországi helyzet az időben elkezdett társadalmi összefogásnak és az állami intézkedéseknek köszönhető. A Nemzeti AIDS Stratégia a következő hat évre megszabja azokat a feladatokat, amellyel megakadályozható, hogy az az arány kedvezőtlen irányba változzon.



A címzetes államtitkár szerint a program első szinten a megelőzésre helyezi a hangsúlyt, a biztonságos nemi életre és az óvszerhasználatra hívja fel a fiatalok figyelmét. A másodlagos prevenciót a szűrővizsgálat jelenti. Ebből tavaly 110 ezret végeztek el ingyenesen, 20 százalékukat anonim módon. A szűrésekhez tanácsadó szolgálat is kapcsolódik, amelynek köre országosan egyre bővül.



Az államtitkár szerint akik rászorulnak a gyógyszeres kezelésre, azok ingyenesen kapják meg a szükséges orvosi készítményeket, mivel az egészségbiztosítási pénztár 700 millió forintot különített el az idén erre a célra. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!