Tetszett a cikk?

Michael Rogowski, a Német Iparszövetség elnöke úgy nyilatkozott, hogy az utódpárti PDS inkább elriasztja a beruházókat, mint a szélsőjobboldaliak.

Rogowski a chemnitzi Freie Pressének adott interjút néhány nappal azután, hogy két szélsőjobboldali párt bekerült, illetve bent maradt Brandenburg és Szászország tartományi parlamentjében. A Német Népi Unió (DVU) a szavazatok 6,1 százalékát szerezve meg delegálhat továbbra is képviselőket a potsdami parlamentbe, míg a Német Nemzeti-demokrata Párt (NPD) 9,2 százalékot érve el jutott be a drezdai törvényhozásba.



Rogowski óvott attól, hogy úgymond túlértékeljék a szélsőjobboldali jelenséget. Nem hiszi, hogy cégek nem ruháznának be a volt NDK területén pusztán azért, mert a szélsőjobbnak is vannak képviselői helyi parlamentekben. Ezzel szemben a neokommunisták részvétele Brandenburg kormányzásában "nagyon rossz jelzés lenne a beruházók számára".



Brandenburgban a szavazatokat vesztő szociáldemokraták végeztek az első helyen 31,9 százalékkal, míg a megerősödött utódpárt, a több irányzatot is egyesítő Demokratikus Szocializmus Pártja (PDS) lett a második 28 százalékkal. Igen valószínű azonban, hogy a brandenburgi szociáldemokraták (SPD) nem a PDS-szel, hanem eddigi partnerükkel, a harmadik helyen végző kereszténydemokratákkal (CDU) alakítanak kormányt.



A PDS pénteken közleményben reagált Rogowski kijelentéseire, és egyebek között arra hívta fel a figyelmet, hogy miközben az iparszövetség elnökének szemében a szélsőjobboldali pártok ártalmatlanoknak tűnnek, a zsidó közösség figyelmeztető üzeneteket bocsát ki.



Németország keleti felében, Mecklenburg-Elő Pomerániában, illetve Berlinben kormányoz a PDS együtt az SPD-vel.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!